CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu AKP’siz tüm seçenekleri düşündüklerini belirterek “Diğer iki siyasi partiyle çok rahatlıkla bir restorasyon dönemi yaratabilecek bir hükümet kurabiliriz” dedi

Partisinin MYK toplantısı öncesi genel merkezde gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, seçmenin “AKP’yi istemiyoruz” mesajı verdiğini vurguladı. Tanrıkulu, “Türkiye hükümetsiz kalmaz, Türkiye’de mutlaka hükümet kurulur. Bir uzlaşı mesajı vermiştir seçmenlerimiz bütün partilere, biz bunun gereğini yapacağız. 13 yıldan sonra yurttaşlarımızın önemli bir çoğunluğu Adalet ve Kalkınma Partisi’ni iktidarda görmek istemiyor. Her ne kadar çoğunluğu almışlarsa da Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidarda olmadığı bir seçenek bizim önceliğimizdir. Bunun için çalışacağız, temaslarımızı yürüteceğiz. Bundan sonrasını da buna göre planlayacağız. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin lideri Sayın Ahmet Davutoğlu’na anayasa uyarınca görev verilecek olabilir ama diğer seçenek daha güçlü bir alternatif olarak ortada duruyor” şeklinde konuştu.

POZİTİF YAKLAŞIYORUZ

Gazetecilerin olası bir CHP, MHP, HDP koalisyonu hakkındaki sorusu üzerine ise Tanrıkulu “Siyasette her şey olur. Hiçbir zaman da kapılar kapanmaz, bizim anlayışımız da odur. Biz olmayacaklar üzerinden değil, olabilecekler üzerinden siyaseti önümüze hedef olarak koyduk. Negatif bir tutum içerisinde değiliz, herkese pozitif yaklaşıyoruz, dolayısıyla önceliğimiz olmazlar üzerinden değil, olabilecekler üzerinden siyaset yapmaktır. Türkiye’de acilen yeni bir demokrasi projesine ve inşasına ihtiyacı vardır,” dedi.

Çözümsüzlüğün adresi CHP olmayacaktır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, açıklamalarda bulundu. Haluk Koç, “Milletin tercihi ile Ak Parti tek başına iktidarı kaybetti. Demokraside uzlaşma kültürü olduğunu unutmamız lazım. Topluma verilen sözler doğrultusunda geniş ortak paydalarda buluşmayı görmezden gelmemek gerekiyor. Muhalefet partilerine aktarılan mesajı iyi değerlendirmek gerekir. CHP olarak demokrasimizin tüm kurum ve kuralları ile işlerlik kazanması için ekonomideki çarpık dağılımı gidererek refahı tabana yayacak biz sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Çözümsüzlüğün adresi CHP olmayacaktır. Bizler bize verilen mesajı okuyoruz. Diğer partilerimiz de mesajı iyi değerlendirmelidir. İletmek istediğim mesajlar bu yönde. Mesaj belirli oy yüzdeleri halinde diğer partilere de verildi. CHP’nin tavrı açık ve nettir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here