Ankara 8. Bölge İdare Mahkemesi, Karaburun RES’in üretim lisansını oybirliğiyle iptal etti. Mahkeme, EPDK’nın kararını onaylamayarak ilçede direnişi güçlendirdi

Karaburun’da vatandaşların Rüzgar Enerji Santralleri’ne (RES) yönelik mücadelesi sürerken yargıdan gelen karar ilçede direnişi güçlendirdi. Karaburun Yarımadası’nın yüzde 61’ini (252 km²) tek bir firmaya tahsis eden Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun (EPDK) ‘ÇED gerekli değildir’ kararıyla ilçeye 50 türbin kuran firmanın 47 adet türbinlik kapasite artış talebine de izin verilmişti. Konuyu yargıya taşıyan yarımada halkına Ankara 8. Bölge İdare Mahkemesi’nden güzel bir haber geldi. Mahkeme, Yaylaköy’de kapasite artış talebine izin veren EPDK’nın kararını onaylamadı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi Karaburun RES’in üretim lisansını oybirliğiyle iptal etti. Karaburun’da RES’lere yönelik ciddi bir direniş sergileyen Kent Konseyi, konuya dair yazılı bir açıklama yaparak; “Bu karar, Yarımada yaşayanlarının ve hukuk sürecini gönüllü olarak üstlenen Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatlarının (ÇEHAV) doğayı ve yaşam alanlarını korumak için hep birlikte verdiğimiz inançlı mücadelenin sonucudur” dedildi.

BAKANLIĞA ÇAĞRI
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na da çağrıda bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Karaburun Yarımadası’nın doğal, kültürel ve ekonomik yaşamı üzerinde geri dönüşü mümkün olmayan ağır tahribata yol açan ve açacak olan bu hukuksuz uygulamanın durdurulması için, türbinlerle çevrelenen Yaylaköy sakinleri, Karaburun Yarımadası 13 köy ve mahalle muhtarının üyesi olduğu Karaburun Çevre Kültür ve Turizm Birliği ile Karaburun Kent Konseyi temsilcileri, Üretim Lisansı’nın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı bir kez daha, Yarımada’nın bütünsel bir yaklaşımla korunmasını amaçlayan Özel Çevre Koruma Alanı İlanı (ÖÇKA) için hazırladığı Teklif Raporuna sahip çıkmaya çağırıyoruz. Diğer tüm ilgili kurumların olumlu görüş verdiği Karaburun Yarımadası ÖÇKA İlanı Teklif Raporuna koyduğu şerhi kaldırması için Enerji Bakanlığı’na bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.” Haber Merkezi

Çaldağı’ndaki madene bilirkişi denetlemesi

Turgutlu’da, Çaldağı Nikel Madeni projesinin ikinci çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporuna itiraz üzerine mahkeme tarafından oluşturulan bilirkişi heyeti, bölgede incelemede bulundu. Mahkeme tarafından oluşturulan bilirkişi heyetinin incelemeleri sırasında, ÇED raporuna itiraz eden sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de sahada hazır bulundu.
Davacılar arasında yer alan CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, gazetecilere açıklamasında, 1970 yılında MTA’nın bölgede çalışma yaptığını ve “üstü altından daha değerli” diyerek maden çıkarılmasına izin vermediğini ileri sürdü.

Bölgenin toprak yapısı dolayısıyla heyelan ve sel felaketlerini önlemek adına 2 milyona yakın ağaç ekildiğini kaydeden Ören, “Bu maden buraya girdiğinde bu yana, 200 binin üzerinde ağaç kesti. Onlar buna seyreltme diyor ama bu açık olarak, tıraşlamadır” görüşünü dile getirdi. Bilirkişi heyeti, jandarma ekiplerince önlem alınan bölgeden, incelemelerini tamamlamasının ardından ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here