Piliç eti ve yumurta fiyatları, ramazan ayı öncesi tırmanışa geçti. Borsa fiyatı 15 günde yüzde 48 artarak 26 kuruşa çıkan yumurtayı, yüzde 10’luk fiyat artışıyla piliç eti ürünleri izliyor

Ramazan gelmeden gıda fiyatlarında artış da başladı. Bütün poşet pilicin perakende satış fiyatı yüzde 6’lık artışla 5.25 liradan 5.60 lira seviyesine yükseldi. Ramazan ayında daha fazla talep gören but ve baget ürünlerindeki zam oranı ise yüzde 10’a ulaştı. Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi’nde oluşan fiyatlara göre, 25 Mayıs’ta 17.5 kuruş seviyesinde olan duble yumurta fiyatı, 15 günde yüzde 48 artışla 26 kuruşa yükseldi. İzmir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Bedri Girit, ramazan ayı öncesi talepte artışın başlamasıyla yumurtanın borsa fiyatının 26 kuruşa çıktığını bildirdi. Ramazan ayında yumurta tüketiminin arttığına dikkati çeken Girit, her yıl ramazana girilirken fiyatların arttığını, ayın yarısından sonra ise düşüşe geçtiğini dile getirdi.

30 KURUŞA ÇIKACAK
Kuş gribi nedeniyle üretimin gerilediğine işaret eden Girit, şöyle konuştu:
“Bu yıl turizm sezonunun da başlamasıyla iç talepte hareketlilik yaşandı. Yumurta üreticileri bir süredir kuş gribi vakası nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyordu. Özellikle ihracatta Kuzey Irak pazarında gerileme yaşandı. Haftada 200-250 tır yumurta gönderilen Kuzey Irak, kuş gribi nedeniyle Türkiye’den ithalatı durdurdu. Yine de bu pazara İran ve Suriye üzerinden haftada yaklaşık 60-70 tır mal gönderiliyor. İthalat yasağının önümüzdeki hafta kalkmasını bekliyoruz. Bu süreçte birçok firmanın elindeki yaşlı hayvanları kesime yönlendirmesi üretimi düşürdü. Son günlerde ramazan ayı ve turizm sezonunun etkisiyle talepte canlanmayla fiyatlar yeniden yükselişe geçti. Şu anda yumurta 26 kuruş seviyesinde. Bunun 30 kuruş seviyesine çıkmasını bekliyoruz.”
Piliç etinde de benzer nedenlerle fiyat artışları görüldüğünü kaydeden Girit, etin depolama imkanının olması nedeniyle fiyat geçişlerinin daha yumuşak seyrettiğini, yumurtanın ise arz ve talepteki her değişikliğe anında tepki verdiğini söyledi. Girit, yumurtanın tok tutması ve unlu mamullerde kullanılması dolayısıyla ramazan ayında en çok tercih edilen gıda ürünlerinin arasında yer aldığını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here