Ramazan’da bakliyata zam geleceği söylentilerine cevap İTB’den geldi. İTB Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, “Bakliyat fiyatlarında artış olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, bakliyat tüketiminin Ramazan ayı ile birlikte artış göstereceği ve bu durumun Ramazan ayının ilk günlerinden itibaren fiyatlara yansıyacağı yönündeki söylemlere son noktayı koydu. Korkmaz, bu yıl Ramazan öncesinde bakliyat fiyatlarında herhangi bir artış yaşanmadığını, hasat döneminin de başlayacak olması nedeniyle de Ramazan ayı boyunca bir artış yaşanmasının beklenmediğini söyledi.
Ercan Korkmaz, Türkiye’de bu yıl, olumlu iklim koşullarının etkisi ile bakliyat üretiminde geçen yıla göre artış beklendiğini söyleyerek, kırmızı mercimek ile bulgur ve makarnanın hammaddesi olan buğdayın hasadının başladığını ve önemli miktarda rekolte artışı olacağını belirtti.
Korkmaz, “Pirinç, nohut ve fasulye hasadı da bir, bir buçuk ay sonra başlayacak. Ayrıca, üreticimizin elinde önceki yıldan bir miktar stok da bulunuyor. Önümüzdeki hafta başlayacak Ramazan ayında bakliyat fiyatlarında artış olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.
Bütün gıda maddelerinde olduğu gibi bakliyat alırken de ilgili Bakanlıklar tarafından gıda güvenliği açısından kontrol edilmiş markalı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini dile getiren Korkmaz, “Vatandaşlarımız bakliyat ürünlerini sıkça denetlenen mahalle ve semtlerdeki bakkal esnaflarından ve gıda çarşısındaki toptan ve perakende satış yapan bakliyat tezgâhlarından çok uygun fiyatla alabilirler” dedi.

AÇIK KATLANIYOR
Kısa dönemde iyi bir tablo çizen Korkmaz, uzun dönemli değerlendirildiğinde ise bakliyat sektöründeki gelişmelerin olumlu olmadığını kaydetti. “Bakliyatın anavatanı olan ülkemizde ekim alanları geriliyor, ithalat yükseliyor” diyen Korkmaz şu uyarıları yaptı: “Üretici özellikle maliyetlerin yüksek olması, ürün fiyatlarının beklentileri karşılamaması, desteklerin yetersiz olması nedenleriyle ya alternatif ürünlere geçiyor ya da üretimi bırakıyor. 2015 yılı ürünü için kuru fasulye, nohut ve mercimek üretiminde verilen prim desteğinin 10 kuruştan 20 kuruşa yükseltilmesi olumlu bir gelişme olsa da yeterli değil. Bunun sonucu olarak 2000 yılında 1.2 milyon ton olan toplam bakliyat üretimi 2014 yılında 1.03 milyon tona geriledi. Aynı dönemde ihracatımız 162 bin tondan 211 bin tona yükselirken, ithalatımız 168 bin tondan 400 bin tona yükseldi. Kısacası bakliyat sektöründe dış ticaret açığımız katlanarak büyümeye devam ediyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here