Eğitim-Sen 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Candemir, Buca İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün personel maaşlarıyla ilgili promosyon ihalesine fesat karıştırdığını iddia ederek basın açıklaması yaptı

Mehmet Emin AL / SENDİKA Başkanı Savaş Candemir, Buca İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Okur’un gizli protokol yaparak ihaleye fesat karıştırdığını ileri sürdü. Candemir, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını da ifade etti. Candemir’in iddiasına göre, ‘anlaşma sağlanan banka ile ilçe milli eğitim müdürü, gizli bir protokol ile bankaya maddi kazanç sağladı’ şeklinde.

Mart ayında Buca’daki eğitimcilerin maaşlarını alacakları aracı banka, ihale ile belirlendi. En yüksek promosyon teklifini veren Halk Bankası ihaleyi kazanarak ilçedeki tüm Milli Eğitim çalışanlarına toplamda 4 milyon 187 bin TL promosyon ödeyeceğini taahhüt etti. Sözleşmenin protokol aşamasında, sözleşmeye komisyon üyesi yetkili sendika Eğitim-Sen’den habersiz madde ekleyen Halk Bankası ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Okur, bir sebeple ilçeden ayrılan personelden, verilen promosyonun kalan kısmını geri istemeye başladı. Promosyonların geri istenmesi ile ortaya çıkan gizli maddeleri kamuoyuna açıklayan Eğitim-Sen 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Candemir, ortada tüm eğitim emekçilerini zarara uğratan, ihaleyi alan bankayı ise kara geçiren bir durumun söz konusu olduğunu iddia etti.

MÜDÜR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Candemir yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Protokole eklenen ve sözleşmede olmayan maddeleri yetkili sendika olarak tanımıyoruz. Başından sonuna kadar yer aldığımız ihale bittikten sonra, bizden ve kamuoyundan habersiz yapılan bu anlaşmanın taraflarını yargıda hesap vermeye davet ediyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Okur hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Okur’a soruyoruz? Neden bir uyuşmazlık halinde şartnamenin değil, protokolün geçerli olduğunu kabul ettin, milli eğitim emekçilerini zarara uğratan bu anlaşmayı neden imzaladın, bu anlaşma nedeni ile maddi manevi çıkar elde ettin mi?”

GİZLİ SÖZLEŞME YOK
Sözkonusu iddialara cevap veren Buca İlçe Eğitim Merkezi Hasan Doğru şöyle konuştu; “Banka ile yaptığımız promosyon ihalesi gereği banka 4 bin 100 tane öğretmenle yapılan sözleşmeye bakar. Öğretmen yapılan anlaşmadan bir ay sonra başka bir il veya ilçeye giderse ve aynı bankadan maaşını almaya devam ederse sorun yok. Ancak başka bir bankadan maaşını alırsa o zaman banka verdiği promosyonu geri alıyor. Bu, protokolde var. Banka öğretmen sayısı alarak sözleşme imzaladı. Sendika sözcüsünün iddiasına Halk Bankası diyor ki, tayini çıkan giden öğretmen gittiği yerde de Halk Bankası ile çalışırsa promosyon anlaşması devam eder. Ancak başka bir banka ile çalışırsa 3 yıllık sözleşme gereği aldığı parayı geri vermek zorunda. Gizli sözleşme yok. İmzalanan protokol, birlikte hazırlanan şartnameye gere yapılmıştır. Arkadaşlar bunu anlamak istemiyor.”

MAL VARLIĞI İNCELENSİN
Yaşanan usulsüzlükler sonucunda Buca İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Okur’un derhal görevden alınmasını isteyen sendika yöneticisi, Okur’un mal varlığının incelenmesini, olayın ayrıntısıyla kamuoyuna açıklanmasını istedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here