Köpek cinsleri hakkında çok bilgisi olmasa da, herkes pitbull’ları duymuştur. Pitbull, 19. yüzyılda İngiltere’de bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesi sonucu elde edilen bir cins.
Pitbull cinsi, dünyanın birçok yerinde insanlar tarafından dövüş köpeği olarak kullandığı için zamanla “kötü çocuk” olarak nam saldılar.
Aslında kötü olan köpekler değil; onları “vahşi” ve “saldırgan” yetiştiren insandı ama “tehlikeli” damgasını pitbull’lar yedi.
Medya da çok sevdi pitbull’ları. Ne zaman onlarla ilgili bir olay olsa, “Pitbull dehşeti” ve türevi başlıklarla ballandıra ballandıra anlattılar bu köpeğin ne kadar vahşi bir hayvan olduğunu. Bir kişi de çıkıp, “Yahu suç köpeklerde değil, onları böyle yetiştiren insanda” demedi.
Sevgi ile büyütülen pitbull’ların kesinlikle saldırganlıkla uzaktan yakından alakası olmadığı bilinse de maalesef bu, üzerlerindeki kara lekeyi çıkarmaya yetmiyor.
Ve bu yüzden de zaten kötü koşullarda olan hayvan barınaklarının en kötü bölmeleri onlara ve onlar gibi köpeklere ayrılıyor.

***

Bu hafta içinde Aydın’dan gelen bir haber ise pitbull’ların dramını bambaşka bir seviyeye taşıdı.
İddialar Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ait Nazilli Hayvan Barınağı’ndan. Barınaktaki hayvanların perişan halde olması yetmiyormuş gibi, sapasağlam iki pitbull’un uyutularak öldürüldüğü yönündeki iddia sosyal medyaya bomba gibi düştü.
İddialar üzerine HAYTAP devreye girdi. HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder, suç duyurusunda bulundu. Dilekçedeki ifade aynen şöyle:
“İki adet pitbull köpek 02/04/2018 tarihinde, birçok diğer köpek de 31/03/2018 – 02/04/2018 tarihi arasında yasaya aykırı şekilde şüpheli tarafından itlaf edilmiş ve veteriner, bu suçunu tanıklar önünde ikrar etmiştir. Barınakta bulunan iki adet pitbull erkek köpekten bir tanesi 6 aydır barınakta olup, hiçbir sağlık sorunu yoktur. Diğeri ise ağır yaralı şekilde 2 ay önce barına getirilmiştir. Sağlık kontrolleri gönüllüler tarafından özel klinik aracılığı ile yaptırılarak önemli bir sağlık sorunu yahut bulaşıcı bir hastalığı olmadığı sadece cilt sorunları olduğu belirlenmiştir. Şüpheli tarafından hiçbir tedavi yapılmadığı için, gönüllüler tarafından bakımevine özel veteriner getirilmiş, düzenli olarak uygulanan ilaçlar sonrasında sağlığı iyiye gitmiştir. Yakın zamanda genel durumu son derece iyi olmasına karşın, 02/04/2018 sabahı her iki köpek de veteriner hekim tarafından uyutulmuştur.
Köpeğin kremlerini sürmek için pazartesi günü barınağa gelen gönüllülerin; ‘köpeklerin niçin öldüklerini’ sorması üzerine de, barınakta yer kalmadığı ve yer açması için uyutulduğunu söylemiştir.”

***

Düşünebiliyor musunuz? Barınakta yer açmak için sağlıklı iki hayvanın yaşamı öylece sonlandırılmış. Eğer iddialar doğruysa; vahim.
Hayvanseverlerin zaten belediye ve bakımevlerine güveni yok. Bu şartlar altında nasıl olsun ki zaten? Bir de böyle olaylar olunca, doğal olarak kurumlara olan tepki büyüyor.
Hayvanları korumakla, iyileştirmekle yükümlü bir veteriner hekim nasıl olup da, sağlıklı köpekleri öldürebilir? O, bu işi yaparken, nasıl olur da kimse dur demez? Bir belediyede demirbaş sayılan eskimiş bir masayı bile gözden çıkarmak kolay değilken; korumakla yükümlü olunan canlara, nasıl mal kadar bile değer verilmez? Aklım almıyor.
Suç duyurusu sonrası tüm yetkili kurumlar harekete geçmeli. Denetlemeli, araştırmalı, gerçeği ortaya çıkarıp sorumluluğu olan herkes hakkında gereken cezalar uygulanmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here