PETKİM’de üretimi durduran işçiler adına konuşan sendika yetkilileri mücadelenin devam ettiğini açıkladı. Açıklamada, TÜPRAŞ’daki bin 80 işçinin de mücadeleye katılabileceğine vurgu yapıldı

Mehmet Emin AL / BURSA’da başlayan ve Marmara Bölgesi’ne sıçrayan otomobil işçilerinin emek mücadelesi, PETKİM’e (Petrokimya Holding A.Ş) sıçradı. İşçiler iş bırakarak haklarını talep ettiklerini belirtirken, Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, eylemin ikinci gününde işveren tarafından herhangi bir olumlu adımın atılmadığını ifade etti.

MÜCADELEYE DESTEK BÜYÜYOR
Petrol İş Sendikası (Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri) Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, “İş bırakma eylemimiz devam ediyor. Petkim yetkililerinden herhangi bir görüşme veya olumlu mesaj gelmedi. Eylemimize tüm üyelerimizle devam ediyoruz. Haklarımızı almadığımız sürece eylemimize devam edeceğiz. İşçilere çok sayıda destek var. Siyasi partilerden derneklere kadar mücadelemizi desteklediklerini belirtiyorlar. Biz emek mücadelemiz için haklarımız için iş bıraktık. Bunun dışında herhangi bir amacımız olamaz” dedi.

BAŞKA İŞYERLERİNE SIÇRAYABİLİR
Petrol İş Sendikası Aliağa Şubesi Başkan Yardımcısı Mevlüt Çınar da konuşmasında, PETKİM’de çalışan işçilerin iş bırakma eylemine verilen destekleri ifade etti. Çınar, eylemin başka iş yerlerine sıçrama ihtimaline de dikkat çekti. Çınar konuşmasını şöyle sürdürdü; “Dün başlattığımız iş bırakma eylemimiz bütün işçilerlerin kararlılığıyla sürüyor. Fabrikanın ürün çıkışını da kapattık. Mücadelemiz sürüyor. İşverenle masaya oturup müzakerler yaparak olumlu bir sonuç alınmasından yanayız ancak herhangi bir gelişme yok. Bilindiği gibi hakem heyeti durumu görüşüyor. Heyette de kimlerin olduğunu biliyoruz. Nasıl bir sonuç çıkacağını tahmin ediyoruz ve işçilerin lehine bir kararın çakacağını düşünemiyoruz. Bu nedenle iş bırakma eylemimiz haklarımızı alıncaya kadar devam edecektir. Mücadelemize başka işyerlerinden de destek geliyor.”

TÜPRAŞ İŞÇİLERİ DE KATILABİLİR
Petrol İş Sendikası Aliağa Şubesi Başkan Yardımcısı Mevlüt Çınar, 9 Eylül Gazetesi muhabiri Mehmet Emin Al’a yaptığı açıklamada, PETKİM işçilerinin verdiği mücadeleye değinerek, Petrol İş Sendikası İzmir Şubesi’ne bağlı işçilerin de gerektiğinde mücadeleye müdahil olacaklarını ifade etti. Çınar “Haklarımızı almak için başlattığımız iş bırkma mücadelesine gerekirse TÜPRAŞ’taki 1080 üyemizi de dahil ederiz. Bize derneklerdenlerden, vatandaştan destek geliyor. Yıllardır haklarımızı arıyoruz. Haklarımızı almak için mücadelemize başka işyerlerinde çalışan arkadaşlarımızı da gerektiğinde dahil ederiz” dedi. Mehmet Emin AL

PETKİM’DEN AÇIKLAMA
Eylem kararı sonrası Petkim’den gelen açıklama: Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, “Şirketimiz ve Petrol-İş Sendikası arasında 01.01.2015-31.12.2016 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri bugüne kadar karşılıklı saygı, anlayış ve uyum içerisinde geçmiş, ücret artışı dışındaki konular görüşülerek kabul edilmiştir. Ancak, işveren tarafı olarak çok istememize rağmen ücretle ilgili konularda yasal süre içerisinde sendikamız ile anlaşmaya varılamamış, arabuluculuk sürecinde de anlaşma sağlanmaması sebebiyle Yüksek Hakem Kurulu aşamasına gelinmiş olup süreç yasal çerçevede ilerlemektedir. Sendikamız ile şirketimiz arasında yürütülen TİS görüşmelerinin 10’uncu toplantısı 26.05.2015 tarihinde yapılmıştır. Burada, şirketimizin tüm imkanları zorlanarak çalışanlarımızın memnun olacağı bir ücret zammı verilmesi göz önünde bulunduruldu ve birinci yıl ilk altı ay için % 5, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için de artan rakamın üzerine, gerçekleşen enflasyon oranında ücret zammı, yan haklarda ise enflasyon oranında artış teklif edilmiştir. Ücret zammına ilişkin bu teklif, şirketimizin içinde bulunduğu şartlar itibariyle nihai teklifimiz olup, Toplu İş Sözleşmesi’nin karşılıklı anlayış içinde tamamlanmasını arzu etmekteyiz.”

TAMAM DEDİLER VAZGEÇTİLER
Petrol İş Sendikası Aliağa Şubesi Başkanı Ahmet Oktay “Ücret skala zammında tıkanma yaşanıyor. Arada bin 100, bin 200 liralık bir fark var. Belli oranda yaklaşsalar anlaşma çıkabilir ama önce ‘tamam’ dediler, sonra ‘vazgeçtik…’ Biz de eylem kararı aldık, geri adım atmayacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here