Kadın futbolunda devrim yapan Konak Belediyespor’un, üst üste üç Türkiye şampiyonluğunda başrol sahibi olan kaleci Fatma Şahin, 9 Eylül’e başarılarının sırrını anlattı

Levent ARIÖZ/İzmir’i ülke ve yurt dışında Pınar Karşıyaka’yla birlikte başarıyla temsil eden Konak Belediyespor Kadın Futbol takımının milli kalecisi Fatma Şahin, 9 Eylül Gazetesi’ne başarılarının sırrını anlattı. Henüz yeni yeni lig statüsü kazanmaya başlayan kadın futbolunda son üç yıldır şampiyonluğu kimseye bırakmayan, 2013-14 sezonunda Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde son 16’ya kalan, geçen sezon da hazırlık maçsız katıldığı Devler Ligi’nde gruptan çıkmayı 1 puanla kaybeden Konaklı Kızlar’ın başarılı file bekçisi Şahin, bu başarıların hiç birinin tesadüf olmadığını söyledi. Mevcut takımın 6 yıl önce şampiyonluk hedefiyle kurulduğunu söyleyen milli eldiven, ” 3 şampiyonlukda da Konak’ın kalesini korudum. Bu ekip bozulmazsa uzun yıllar şampiyonluğa ambargo koyarız” dedi. 2006-07 sezonunda 4 bin TL’ye Konak Belediyespor’a transfer olduktan sonra kulübün bir anda çıkışa geçtiğini belirten Fatma, ” Her maç 14-15 yiyen Konak benim transfer olmamdan sonra kalesinde az gol görmeye başladı. 7 yıldır A takım kalesini koruyorum. 12 kez milli olarak da ay yıldızla formayı giymenin onurunu yaşıyorum” diye konuştu.

Gülü seven dikenine katlanır

Dış görünüşüne önem veren bir kadın olarak erkek sporu olarak bilinen futbolda bazı zorluklar yaşadığını belirten Fatma, “Bizim doğamızda güzel görünmek var. Saçlarımı toplamayı pek sevmiyorum. Ancak kaleci olduğumdan buklelerim önümü kapatıyor ve saçlarımı toplamak zorundayım. Ayrıca kurtarış yapmak için yere atlayıp zıpladığımdan kollarım, bacaklarım yara bere içinde. Futbolun tatlı dertleri bunlar. Gülü seven dikenine katlanır” diye konuştu.

Maçtan önce pembe oje

Her maçtan önce bir takım uğurları olduğunu da ifade eden başarılı file bekçisi, “Mutlaka pembe ojemi sürerim. Sahaya girdiğimde ve ceza sahası içine girerken sağ ayağımla sahaya adım atarım. Tabi ki duamı etmeyi de eksik etmem” ifadelerinde bulundu.

Erkek takımının kalecisiydim

Futbola sokak aralarında erkeklerle top oynayarak başladığını belirten Fatma Şahin, “Benden 1 yaş büyük ablam derslerine oldukça düşkündü. Çok fazla dışarı çıkmadığından ben de erkeklerle futbol oynamaya başladım. Daha sonra lisanssız açılan bir futbol kulübüne yazıldım. Kalecisiz bir şekilde pas yapıyorduk. Bir gün antrenörümüz “Milli takımların gözlemcilerinin de maçta olacağı lisanslı bir kulüple fuar alanındaki halı sahada maç yapacağız” dedi. Bir kaleci lazım olduğunu belirtti. Sonra bende elimi kaldırdım ve o günden sonra milli takıma kadar uzanan bir kalecilik öyküsü başladı. Erkeklerle oynarken mahallede hep beni kızım diye kaleye geçirirlerdi. Betona atlayıp çok kez kolumu şişirmişimdir” dedi.

Adımız Barcelona’yla anılıyor

2013-14 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde son 16’ya kalma başarısı gösterdikten sonra, bu yıl Avrupa’da aynı başarıyı yakalayamamalarının sebebini açıklayan 25 yaşındaki kaleci, ” Son maç berabere kalsak üst tura geçebilirdik ancak olmadı. Avrupa arenasına çıkınca Türkiye’de kadın futboluna verilmeyen önem, fiziksel eksiklik ve motivasyon farkından dolayı onlardan geri durumda olduğumuzu gördüm. Konak Belediyespor yasalar doğrultusunda belediye bütçesinden çok ufak bir katkıyı profesyonel sporlara aktarabiliyor. Bu rakamlar yarışmacı takım yaratmak için yeterli değil. Mutlaka sponsor desteği şart” diye konuştu.

Serenay’ı takdir ediyorum

Türkiye’nin gündemine oturan Survivor adlı programda yarışmacı olan Serenay Aktaş’ın, kadın futbolunun gelişmesi için büyük reklam yaptığını ifade eden Fatma, ” Serenay’ın oynadığı lig 3. lig. Ben ise 1. ligdeyim. Hiç karşı karşıya oynamadık. Ancak televizyonda bizim bir ligimizin olduğunu, futbolda kadınlara da yer olduğunu gündeme getirdiği için çok takdir ediyorum. Bende ilerleyen dönemlerde televizyonlarda yorumculuk yapmak isterim. O kadar erkek yorumcunun yanında kadın yorumcuların olması televizyonlara renk katacaktır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here