İzmir-İstanbul otoyolu güzergahı üzerinde yer alan evler için AKP Hükümeti’nin acil kamulaştırma kararı alması, bazı evler içinse ise değerinin altında değer biçmesi ev sahiplerini isyan ettirdi

Umut KARAKOYUN / AKP’nin İzmir projeleri arasında yer alan İzmir-İstanbul Otoyolu çalışmaları sürerken güzergah üzerinde evleri bulunan bazı vatandaşlara kamulaştırma tebligatları gitti. Evlerine biçilen değerleri oldukça düşük bulan vatandaşlar dün seslerini yetkililere duyurmak için eylem yapmak istedi. İstanbul-İzmir Otobanı’nın İzmir çıkış noktasındaki Doğanlar ve Yunusemre Mahallelerinde yaşayan vatandaşlar saat 11.00 sıralarında yolu trafiğe kapatmak için hazırlık yaptı. Ancak mahalle sakinlerinin eylemini duyan güvenlik güçleri, sabahın erken saatlerinde bölgede Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA), çok sayıda çevik kuvvet ve sivil ekiplerle bölgede geniş çaplı güvenlik önlemi aldı. Vatandaşların otobana çıkmasına izin vermeyen polis ekipleri ile kalabalık arasında gergin anlar yaşandı. Vatandaşı sakinleştirmek ise mahallelinin avukatı Mustafa Kemal Turan’a düştü.

POLİS ABLUKASI ALTINDA AÇIKLAMA
Polis ablukası altında haklarını aramak için çırpınan vatandaşlar, alınan güvenlik abartılı güvenlik önlemleri karşısında isyan etti. Gergin ortamı sakinleştiren ve daha sonra açıklama yapan Turan; “İzmir İstanbul otoyolu Kamu Özel Sektör Ortaklığı çatısı altında yapılmaktadır. Yaklaşık altı milyar dolarlık bir iş hacmi olan bu meblağlı dosya maalesef Kamu Özel Sektör ortaklığını düzenleyen bir genel kanunun olmaması nedeniyle bir anlamda kanuna dayalı olmadan yürümektedir. Bu kanunsuzluk ise sonuçta Kamu Özel Sektör Ortaklığının özel sektör tarafının menfaatlerinin mutlak korunduğu ama kamunun aynı ölçüde kollanıp gözetilmediği bir durum doğurmaktadır ki bu çok tehlikeli bir oluşumdur. Bu kanunsuz durum sonuçta uygulamayı, firmanın neredeyse her dediğinin yapıldığı ve firmanın bir anlamda devletin egemenlik haklarını kanuna bile dayanmadan devralarak kontrolsüz güç haline geldiği bir sistemsizlik durumu doğurmuştur. Bu kanunsuz uygulama ile kontrolsüz güç haline gelen firma uygulamaları ile kamu yararı tamamen ortadan kalkmış ve vatandaşın mülkiyet hakkı dahil her türlü haklarının ihlal edildiği tehlikeli bir oluşum meydana gelmiştir” dedi.

ACELE KAMUŞTIRMA DA YAPILDI
Vatandaşlardan bazılarının evleri için kamulaştırma işlemi sürerken bazı konutlar içinse acele kamulaştırma kararı çıktı. Kimi vatandaşlar düşük ücretlere evlerini bırakıp gitmek zorunda kalırken kimi ise kısa bir süre sonra konutlarını terk etmek zorunda. Turan; “Devlet siyasi rant peşinde. Devletin cebinden bir harcama yapılmayacak, bütün harcamalar firma tarafından karşılanacak ve bu yol bittiği zaman yolun gelirinin toplandığı turnike gelirleri 30 sene boyunca firmanın olacaktır. Bu duruma göre yol inşaatı ve uygulamasının bir an önce bitmesi firmanın lehinedir, onun acelesi vardır. Buradan 4 şerit geliş dört şerit gidiş olmak üzere toplam sekiz şeritlik yol imalatı yapılmaktadır. Bu imalatın bazı bölümleri viyadük olarak bazı bölümleri de doldurma ve şev şeklinde geçecektir. Yapılacak imar planı tadilatlarında nereye kadar kamu nereye kadar özel sektör ayrımı ve kim neyi ne kadar talep etmektedir kıstası ve yapılacak tadilatta kamunun menfaati mi yoksa özel sektörün menfaati mi konularının belli olmaması ve her şeyden öte bu konuda yasal düzenlemenin yapılmamış olması konunun Anayasa’ya aykırıdır” iafadelerini kullandı.

İMAR YOLSUZLUĞU VAR
Avukat Mustafa Kemal Turan, projenin İstanbul-İzmir isitkameti yönünde Naldöken giriş bölümünde imar yolsuzluğu yapıldığını ileri sürerek; “Burada bulunan askeri alan nedeni ile güzergahta lüzumsuz kurb yaratılmış, buradaki 350 dönümlük alan TOKİ’nin askeri lojmanları iyileştirmesi üzerine TOKİ’ye verilmesi sonucunda bu yer çok ucuza TOKİ tarafından özel şahısa satılmıştır. Bu yerin özel şahıs tarafından devletten tarla fiyatına satın alınmasından sonra aynı devlet bu şanslı kişiyi en üst seviyede ihya ederek yerini avm ye çevirmiştir. devlet hem yeri çok ucuza satmış oluyor hem de otoyolun güzergahını boşuboşuna değiştirmiş oluyor” dedi.

BİLİRKİŞİDEN ŞOK RAPOR
Bölgede yaşanan tuhaflıklar bununla da bitmiyor. Hazırlanan bilirkişi raporlarında metrekareleri birbirine yakın olan ve yan yana bulunan evlere farklı fiyatlar biçilince vatandaşlar bu rakamlara itiraz etti. Metrekaresine 501 lira biçilen ev için itiraz gelince bilirkişi rakamı 502 liraya çıkardı. Oysa aynı mahallede aynı metrakareye sahip farklı evlere bin 400 lira değerinde fiyatlar çıkarıldı. Ayrıca otobanla bölünen bölgede, biribirine yalnızca 30 metre uzaklıkta bulunan Mevlana Mahallesi’nde evlerin değeri 300 bin lirayı bulurken kamulaştırma yapılmak istenen ve otobanın diğer tarafında bulunan evlere ise 120 bin lira gibi kamulaştırma ücretleri verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here