Tartışmalı bir referandum sürecini bitirdik. “Şaibeli” sonuç ve uygulamalarla ilgili tepkiler bitmeyecektir. Ancak asıl olan referandum sonuçlarından kimin ne ders çıkarttığıdır.

Ortaya çıkan tablo ihtirasları akıllarını aşanlarla,evrensel değerleri ön planda tutanları karşı karşıya getirmiştir.

Görülen odur ki bundan böyle yapılacak siyasetin içeriği değişmiştir. AKP’nin totaliter anlayışını pekiştirmeye yönelik yaklaşımlarına karşılık,insan hakları, adalet, barış, özgürlük, daha çok demokrasi gibi evrensel değerleri benimseyen siyaset yaklaşımlarının ötesinde bireyleri bir araya getiren “HAYIR” diyenler bu “ORTAK PAYDA” iyi okunmalı,iyi değerdirilmelidir.
Siyasette yeni yüzler ve yeni anlayışların gerektiğini ortaya koyan referandum sonuçları, önümüzdeki seçimler için bir çıkış noktası olabilir.

Ortak paydayı oluşturan unsurları halkla paylaşabilecek bir Başkan adayı ve bu “payda”da yer alan siyasi görüşleri ve kurumları temsil edecek Başkan yardımcılarından oluşacak bir ekip siyaset arenasında bir devrim yaratabilir.Seçim tarihini beklemeden,”sahaya” çıkacak böyle bir oluşum, içeride ve dışarıda açmazlarla çembere alınmış Türkiye’nin çıkış noktası olacaktır. Bunu yapabilecek kadroların olduğunu referandum sürecinde gördük.

ORTAK PAYDA‘yı oluşturan evrensel değerlerin, parti siyasetinin önüne geçtiği bir yaklaşım Türkiye’nin kaderini değiştirecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here