Yaşam boyu ortak bir dil arayışındayız. Bahsettiğim dil, alfabelerden oluşmuyor. Başka bir şey bu… Anlaşılmak, özgürleşmek, yenilenmek… İşte festivaller böylesi bir ortak dili yaratıyor. İşin içinde sanat girince insanlar ve ülkeler arasındaki sınırlar kalkıyor. 28 Şubat 2014’de Avrupa Festivaller Birliği’nin yönetim kuruluna seçilerek 60 yıllık organizasyonun yönetimine giren ilk Türk üye olan İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), Uluslararası İzmir Festivali’ni bu yıl 29’uncu kez düzenliyor. Bu düzende hayatlar değil notalar çalınıyor.
Uluslararası İzmir Festivali’nin sanatseverler için doğum tarihi 10 Haziran 1987. Festivalin bu ilk yılında 11 etkinlik içinde başka ülkelerden gelen sanatçılar tarafından 4 etkinlik gerçekleştirildi. Festivalin 29’uncu yılındaysa yine 11 etkinlik var ve 8’i yabancı. Ülkeler yabancı olabilir ancak festivaldeki dil ortak. Dünyanın neresinden olunursa olunsun herkes ortak dili; sanatı bir şekilde anlar, özgürleşir, yenilenir. Bu yenilenme sonrasında rutine bağlı hayatlar da değişir. İşte bu değişimi kültürün ve sanatın açacağı yolla kentte de uygulamak isteyen bir belediye başkanı tanıdı İzmir. Kim mi? Muzaffer Tunçağ. Muzaffer Tunçağ’ı, 29. Uluslararası İzmir Festivali’nin şef Riccardo Muti yönetiminde Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası Konseri ile yapılan açılışında gördüm. Muzaffer Tunçağ’ı sadece 29. Uluslararası İzmir Festivali açılışında değil, yıllardır gittiğim her kültürel ve sanatsal etkinlikte görüyor ve etkinliğin sonuna kadar da kaldığına tanık oluyorum. İzmirliler böyle kaç belediye başkanı gördü? Eski Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ bu nedenle “Sanat dostu bir başkan” olarak adlandırılıyor.
Şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olarak görev yapan Tunçağ için 28 Mayıs akşamı Edebiyatımızda Vefa İstasyonu grubu, Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde bir etkinlik düzenledi. Muzaffer Tunçağ için yapılan belgeselde ve etkinlikte konuşanların ortak kanısı; Tunçağ’ın kültürel ve sanatsal açıdan son derece zengin, güleryüzlü, tatlı dilli, nezaketle hareket eden, sadece görev ve sorumluluk almak için ortaya çıkan bir kişi olduğu. Eski Konak Belediye Başkanı olarak görev yaptığı dönemde çok sayıda kültürel ve sanatsal projeyi gerçekleştirdiğine dikkat çeken konuşmacılardan sonra Muzaffer Tunçağ söl aldı. Muzaffer Tunçağ, gerçekleştirdiği tüm projelerin kökeninde devrimciliğin, dünyayı değiştirme inancının olduğunu söyledi. Tunçağ, “Bizler Mustafa Kemal ruhu ile yetiştik“ dedi.
Muzaffer Tunçağ, bir kentte yaşayanları birbirleriyle, kent ile ve ülke dışıyla buluşturacak ortak dilin festivaller de olduğunun bilincinde olan bir kişi. Bu nedenle 29 yıldır Uluslararası İzmir Festivali’nin ve İzmir’de gerçekleşen kültürel, sanatsal etkinliklerin sıkı takipçisi. Siz bu takibi hiç yapmadıysanız, iksev.org.tr adresine girerek ya da 29. Uluslararası İzmir Festivali broşürlerini edinerek bir kez yapın. Çok sayıda güzel etkinlikle karşılaşacaksınız. Belediyelerin, kültür sanat merkezlerinin kültürel ve sanatsal aylık programlarını da çocuklarınızla birlikte inceleyin. Gittiğiniz her kültürel, sanatsal etkinlik ruhunuzun besini. Bu besini aldığımızda hem bizim hem de kentimizin kimliği yenilenecek ve güzelleşecek. Bir farkla ki; kendi kendimize konuşarak değil, ortak bir dilde buluşarak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here