Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri, Kıbrıs Şehitleri İlk ve Ortaokulu’nda öğrencilere verilen müfredat dışı din kitaplarının dağıtılmasına göz yumduğu gerekçesiyle Okul Müdürü Menaf Yıldırım hakkında soruşturma başlattı

Umut KARAKOYUN / İzmir’in Gültepe semtindeki Kıbrıs Şehitleri İlk ve Ortaokulu’nda din derslerine giren bir cami hocasının dağıttığı müfredat dışı kitaplara tepki gelince, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri devreye girdi. Velilerin ‘içeriği uygunsuz’ diyerek eleştirdiği kitapların dağıtılmasına göz yuman Okul Müdürü Menaf Yıldırım hakkında soruşturma başlatıldı. Konuyu araştıran Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri velileri çağırarak okulda yaşanan olaylara dair bilgilerini aldı. Soruşturma devam ederken velilerde Yıldırım’ın görevden alınması için imza kampayası başlattı. Başlattıkları kampanya çerçevesinde toplanan imzaları talepleriyle birlikte İzmir Valiliği’ne gönderen veliler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine cami imamının değil, Din Kültürü Öğretmeninin girmesini istedi.
EĞİTİMCİ DEĞİL SİYASETÇİ
Veliler dilekçesinde ayrıca okula yeni müdür ve müdür yardımcısı atanmasını da istedi. Veliler, dilekçelerinde okul müdürünün eğitimci gibi değil siyasetçi gibi davrandığı yönünde ifadelere yer verdi. Yine dilekçedeki bir diğer iddiaya göre, Menaf Yıldırım öğretmenlere karşı olumsuz tavır sergilemesinden dolayı bu durumdan etkilenen öğrenciler okula gitmek istemiyor. Yine müdürün, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda okul bahçesinde yapılan törenin saygı duruşu ve İstiklal Marşı bölümüne katılmadığı da dilekçede yer aldı.

İtikat Risalesi kitabını dağıtmışlardı
Okulda din derslerine giren ve aynı zamanda Bornova Merkez Cami’de imam olarak görev yapan öğretmen, kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün ‘İtikat Risalesi’ adlı kitabını ve yine Yunus Emre İlim Kültür ve Yardımlaşma Derneği imzasını taşıyan ‘Gusül Abdesti ve Namaz Risalesi’ ile ‘Ehl-i Sünnet İtikadında olmanın şartları nelerdir’ başlığını taşıyan bir broşür dağıtmıştı. Kitapta; ‘Müslüman devlet reisinin günah olmayan emrine karşı gelmek’ büyük günahlar başlığı altında yer aldı. Ayrıca dağıtılan kitaplardan ‘Tembih Risalesi’nde ise cinsel içerikli bilgiler yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here