Bugün sandık başındayız ülke olarak oyumuzu kullanıyoruz. Hayırlı olsun.
Evinizde televizyonun karşısında seçim sonuçlarını izliyorsunuz. İyi de bu sonuçlar nasıl alınıyor, hangi zorluklarla karşılaşıyoruz. Şimdi klasik bir deyimle nerede o eski seçimler diyerek geçmişe bir yolculuk yapalım.

TRT’de ilk kez Altındağ ilçesinde görev aldm. Yıl 1973 bilgisayar yok. Sadece hesap makinası tek kurtarıcımız.
Ankara Radyosu’ndan bir yardımcı ile Altındağ İlçesi’nin sonuçlarını vereceğiz. Bir formül bulmamız lazım. Ne yapabilirim diye düşündüm ve kapıda masayı kurduk. Gelen sandık kurulu başkanından önce biz sonuçları alıyoruz. Sonuç vermeden içeri geçmesi olanaksız. Ben sonuçları alıyorum, arkadaş topluyor hesap makinesi ile. Sistem iyi işliyor. Ben sabaha karşı TRT Haber Merkezi’ne geldim ve sonuçları verdim.

Seçimde görevli müdürlerimiz bu kadar kısa sürede sonuç almamıza saşırdı. Bana bunun yöntemini sordu. Anlattım. Hata payı yüzde bir ve o da Altındağ sonuçlarını değiştirmez. Bunları söylüyorum ama yine de sonuçlar açıklanana kadar heyecanlıydım. Allahtan akşama doğru benim sonuçlara çok yakın sonuçları aldık. Anlayacağız sınıfı geçmiştik.

1975 yılında İzmir’e geldim. Tabii İzmir’de de genel ve yerel seçim heyecanını yaşadım. O yıllar Haber Müdürlüğü’nde çok önceden seçim çalışması için Bölge Müdürlüğü’nden eleman istenirdi. Seçim günü İzmir’e bağlı 6 ille birlikte Konak, Bornova, Karşıyaka gibi bütün seçim kurullarında görev alınırdı. Seçim sonuçları telefonla yazdırılar, merkezde faksla Ankara’ya geçilirdi. Bu arada kartonlar hazırlanırdı. Bu kartonlara sonuçlar geldikçe işlenirdi.
Sonra her geçen gün teknoloji geliştikçe bizim sistemlerde geçerliliği kaybetti. Tüfek icat oldu mertlik bozuldu.
Artık o hale gelindi ki; son dönemde bırakın görevlendirmeyi ajanslardan seçim sonuç alınarak zaman kaybı en aza indirildi. Yüksek Seçim Kurulu’nun da bilgisayara geçmesi ile seçim sonuçlarını vermek sıradan bir olay oldu.
Bir düşününün bizim 1973’lü yıllarda seçim sonuçlarını almamızı. Emin olun o yıllarda heyecanı unutamam. Şimdi herşey bilgisayar ortamında ve öyle sabaha kadar beklenmiyor. Anlayacağınız seçim sonuçlarını vermek çocuk oyuncağı şimdi.
Hoşca kalın dostlarım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here