THK Komutanlığı’nın kuruluşunun 104. yıl dönümü dolayısıyla İzmir’de düzenlenen ve binlerce kişinin takip ettiği Türkiye Hava Gösterisi 2015, izleyenleri büyüledi

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının 104. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İzmir’de “Türkiye Hava Gösterisi 2015” etkinliği düzenlendi.
İzmir Çiğli’deki 2. Ana Jet Üs Komutanlığında halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenen etkinlikte, Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki, F-16, Boeing 737 AEW&C erken hava uyarı ve kontrol, Hercules uçaklarının da aralarında bulunduğu hava araçları ile TAI tarafından geliştirilen başlangıç ve temel eğitim uçağı “Hürkuş” ile test uçağı “Tracker” ziyarete açıldı.
Etkinlikle askeri uçakları yakından görme ve tanıma fırsatı bulan İzmirliler, Türk Yıldızları ve Solo Türk ile özel yapım “mor menekşe” adlı çift kanatlı uçağı ile Ali İsmet Öztürk’ün sunduğu akrobasi gösterilerini de heyecanla izledi.
Paraşütçülerin de gösteri atlayışı yaptığı etkinlikte, görevi sırasında düşman sahasına atlamak zorunda kalan pilotların sağ salim vatan toprağına getirilmesi için “geride asker bırakmak yok” felsefesiyle Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinden seçilen subay ve astsubaylardan kurulu Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Timi’nin gösterisi de büyük beğeni topladı.
Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün de izlediği etkinlikte, paraşütçüler ve MAK timleri gösteri sonunda bayrak töreniyle protokolü selamladı.

SİMÜLATÖRLERLE UÇUŞ HEYECANI
Türk Hava Kuvvetleri’nin pilot ihtiyacını karşılamak üzere uçuş eğitiminin verildiği 2. Ana Jet Üssü’ndeki etkinlikte, yapılan çekilişle 10 şanslı izleyici, başlangıç uçuş eğitiminde kullanılan “KT-1T” ve temel jet eğitiminde kullanılan “T-38M” uçakları simülatörleriyle sanal uçuş keyfi yaşadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here