Çarşamba günü Dünya Hayvanları Koruma Günü’ydü… Ülkemizde sadece 1 yıl içinde yaşanan hayvan hakkı ihlallerini tek tek sıralasak bir kütüphaneyi dolduracak kitap olurdu. İnanın abartmıyorum!
Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin “tür ayırt etmeksizin” kayıtlara geçen vakalardan oluşturduğu 2016 yılı raporuna göre 1 yılda Türkiye’de;
-En az 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 yaşam hakkı ihlali
-En az 8 milyon 216 bin 506 işkence vakası
-En az 42 milyon 711 bin 818 beden dokunulmazlığını ihlali
-En az 2 milyon 979 bin 758 cinsel şiddet ve tecavüz vakası yaşanmış.
Liste böyle uzayıp gidiyor, gerisini siz hesap edin.
Mesela sadece son 3-4 günde benim gözüme çarpan bir iki haber şöyleydi:
– Antalya’da 3 sokak köpeği zehirlendi; bu da yetmemiş gibi, bir tanesine patilerinden tele astılar. -Urla’da köpek katliamı yeniden başladı.
-Köpek tekmeleyen esnafı uyaran kadınlar hastanelik edildi.
-Adıyaman’da iki yavru köpek boğazları kesilmiş halde bulundu.
Hal böyle olunca da aslında kutlanması gereken bir günü kutlayamadık. Onun yerinde STK’ların girişimleri, yerel yönetimlerin de desteği ve öncülüğünde farkındalık yaratmak üzere etkinlikler düzenlendi. Bu tip etkinlikleri, özellikle de çocuklara yönelik olanları önemsiyorum. Çocuklarımız ne kadar hayvansever yetişirse, geleceğimiz de o kadar aydınlık olacak. Birçok belediye anaokul öğrencilerini bakımevlerinde ağırladı. Çocuklar hem bakımevi ortamını gördü hem sahipsiz hayvanların durumunu öğrendi hem de onları bol bol sevdi. Karabağlar’da çocuklara hayvan sevgisini aşılamak hedefiyle “oyun” etkinliği vardı. Çocuklara yönelik bilgilendirmeler de yapıldı. Hayvan hakları ve bu hakları savunmanın önemi anlatıldı. Öğrendikleri her yeni bilginin; başını okşadıkları her hayvanın çocukların zihninde ve kalbinde yer etmesi en büyük dileğim. Çünkü hayvan sevgisi bir kez kazanıldı mı, bir daha sizi terk etmiyor. Eminim bugün hayvan seven her yetişkinin çocukluğuna dair tüylü dostlarla çok güzel anıları vardır. Bugünün büyükleri üzerine düşeni yaparsa, kimbilir belki de yarının büyükleri 4 Ekim Hayvan Hakları Günü’nde utanç tablosuna bakıp hayıflanmak yerine, can dostları ile keyifli bir kutlama yapabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here