Soma’da, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından, ocakta kullanılan patlayıcıların kaydedildiği, ancak hem savcılığın, hem de bilirkişilerin taleplerine rağmen hiç olmadığı söylenen, topçu defterleri ortaya çıktı

Soma’da geçen 13 Mayıs’ta meydana gelen maden faciasında, 301 işçi yaşamını yitirdi. Faciadan sonra başlatılan adli süreç devam ederken Cumhuriyet savcılığı ve bilirkişi heyetleri, maden acağında kullanılan patlayıcıların kaydedildiği ‘topçu defterleri’ni istedi. Ancak şirket yetkilileri, böyle bir defterin ellerinde olmadığını, var olan bazı kayıtların ise, facia sırasında yaşanan kargaşadan dolayı kayıp olduğunu açıkladı. Bu sırada duruşma sırasında, tutuksuz sanıklardan beklenmedik itiraf geldi. Tutuksuz sanıklar, ocak içerisinde kullanılan top atışı olarak isimlendirilen dinamit patlatmaları için ‘topçu defteri’ tuttuklarını söyledi. Tutuksuz sanıklar, bunun yanı sıra 11 aydır kayıp ya da olmadığı söyleyen defterlerin avukatlarında olduğunu ve mahkemeye sunacaklarının bilgisini verdi. Bunun üzerine söz alan avukatlar da, defterlerin tasnif işlemini yaptıklarını, sonrasında mahkemeye sunacaklarını açıkladı.

ONLARCA DEFTER BULUNDU

Soma Davası’nın 24 Nisan’da sonuçlanan ilk duruşmasındaki ara kararda Hakim Aytaç Ballı, şirketten bu defterlerin bulunması için savcılığa yazı yazılmasına karar verdi. Mahkeme kararından sonra harekete geçen Soma Cumhuriyet Savcılığı, facianın yaşandığı maden ocağının idari birimlerindeki aramalarında, daha önce hem savcılığa hem de bilirkişi heyetine yok denilen 9 topçu defteri, 14 barutçu ve sandıkçı teslim çizelgesi ile 92 barutçu kayıt çizelgesi ele geçirildi. Ardından yöneticilerden alınan bilgi üzerine şirket merkezinde aramalarda da, 2014 yılına ait, 90 topçu defterleri ile 131 barutçu kayıt çizelgesi daha bulundu. Bu defter ve çizelgeler de, savcılığın tutanağıyla yargılamanın yapıldığı Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne teslim edildi.

İHMAL TESPİT EDİLDİ

Ocak içerisinde kullanılan ‘top atışı’ olarak adlandırılan dinamitlerin, bu kayıtlarda ne zaman ve kimlerce nerede patlatıldığının saptanacağı, bununda soruşturmayı yakından ilgilendirdiği açıklandı. Ancak ele geçirilen defterler incelendiğinde ve defterlere ait ortaya çıkan sayfa örneklerinde, büyük ihmal de tespit edildi. İncelemede, defterin gelişigüzel doldurulmuş sayfalarında, dinamit patlatma anının ne saatinin ne de yerlerin belli olmadığı saptandı. Ayrıca yine defterde, insan hayatını tehdit eden karbonmonoksit gazı yükselmelerine neden olan patlatılmış dinamitlerin, sadece kimlere ne kadar verildiğinin yazıldığı, işçi imzalarının ise, birbiriyle uyumlu olmadıkları belirlendi. Ancak yine de defterlerini uzmanlarca incelenmesinin sürdüğü ve gerekli araştırmaların mahkemeye sunulacağı öğrenildi.

Faciadan bir gün önceye ait kayıtlar da var

Soma’da 301 madencinin can verdiği ocakta olaydan bir gün önce yani 12 Mayıs 2014 tarihine ait kayıtlar da bulundu. Buna göre faciadan bir gün önce 50 dinamit lokumu alındığı, bunlardan 3’ünün kullanıldığı 47’sinin ise, iade edildiği belirlendi. Aynı gün 40 kapsülden de 4’ünün kullanıldığı, 36’sının iade edildiği tespit edildi. Dinamitlerin de İbrahim Kara ve Bayram Erol’a verildiği yine kayıtlarda yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here