Dünya şairimiz Nazım Hikmet, ölümünün 52. yılında İzmir’de etkinliklerle anıldı. Yapılan konuşmaların yanı sıra şiir, tiyatro, müzikle, Nazım’ın ölümsüz eserleri bir kez daha hatırlatıldı

Şiirleri elliden fazla dile çevrilen dünya şairimiz Nazım Hikmet’in ölümünün 52. yılında İzmir’in birçok ilçesinde etkinlikler gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Sanat bahçesindeki etkinliğinde Büyükşehir Pop Orkestrası eşliğinde Kıvılcım Erdem Karadayı, Nazım Hikmet’in şiirlerini okudu. Solistler Öznur Korkmaz ve Esen Şeyda’nın şarkılar seslendirdi. 68’liler Platformu Sözcüsü ve gazetemiz yazarı Okan Yüksel yaptığı konuşmada beş kıtada yüzlerce ülkede Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra tanınan tek Türk’ün, Nazım Hikmet olduğunu söyledi. Yüksel, Hikmet’in sosyalizme inandığı kadar, aşkı da önde tuttuğunu belirterek, “O aşk doğaya, Türkiye’ye, kadınlara, sosyalizme duyuldu” diye konuştu. Okan Yüksel, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya için mücadele eden 68 ve 78 kuşağının ardından bayrağı Gezi gençliğinin devraldığını belirterek, “Bizim dağlarımızda 68’lilerin destanı, ormanlarımızda Mustafa Kemal’in uğultusu vardır” dedi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Türkçe’nin en büyük şairi Nazım Hikmet’in tüm yaşamını memleket sevgisi ve özgürlüğe adadığını belirterek şöyle dedi:

MEZARI İZMİR’E YAKIŞIR
“Vahşi kapitalizm ve emperyalizm hala bitmedi. Onun için hala Nazım Hikmet bizimle beraber yaşıyor. Ne zaman yeryüzünde yaşamlar ve ölümler eşit olursa, belki o zaman Nazım’ı bu kadar hasretle anmayacağız. Atatürk’ün ‘Ya istiklal, ya ölüm’ parolasına sarılan bir orduyu yok edebilirsiniz ama asla yenemezsiniz. Bu ülkeyi kimseye bırakmayacağız. Bu memleket bizim. Bir gün Nazım’ın mezarı Türkiye’ye getirilirse, en çok yakışacağı kent İzmir olacaktır.” Etkinliğin sonunda Nazım Hikmet heykeline karanfiller bırakıldı. Pir Sultan’dan Nazım’a adlı konser, Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Konserde solist Hasan Yükselir’e şef Fırat Yükselir yönetimindeki Anatolian Senfoni Orkestrası eşlik etti.

DUYGU DOLU ANLAR
Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen Nazım Hikmet Memleket başlıklı etkinlik, Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi. Oyuncu Altan Gördüm, şair Namık Kuyumcu ve müzisyen Haluk Çetin salonu dolduran bini aşkın Karşıyakalı’ya duygu dolu anlar yaşattı. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Nazım Hikmet vatanseverliği ile, aşklarıyla, umutsuzluğa umut olan bir dünya şairidir” dedi.

AŞKIN VATANI YOKTUR
Konak Belediyesi, Nazım Hikmet Ran’ı ölümünün 52’nci yılında adının verildiği Güzelyalı Kültür Merkezi Nazım Hikmet Sahnesi’nde sahnelenen Aşkın Vatanı Yoktur adlı oyunla andı. Nazım Hikmet’in Taranta Babu’ya Mektuplar destanını sahneye uyarlayan Özgür Tiyatro’nun hem yönetmeni hem de tek oyuncusu olan Özgür Başkaya son derece başarılı bir performans ortaya koydu. Çiğli Belediyesi’nin Nazım Hikmet Buluşmasında şair Dedocan’ın sunumuyla katılımcılara şiirleri okundu ve müzik dinletisi yapıldı. Gecede Muhteşem Yüzyıl dizisinde Şeker Ağa rolünde milyonların gönlünde taht kuran Yüksel Ünal, Hakan Cem, Ümit Yaşar Işıkhan, Ayşenur Ökten İzgin, Seval Arslan, Balerin Neslihan Mert Kılıç ve Cem Çelebi sahne aldı. Türk Halk Müziği’nin seçkin sesleri arasında yer alan Cem Çelebi, Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelenmiş şarkı ve türküleri seslendirdi.

BAYRAĞI İLERİYE TAŞIYACAĞIZ
Gazeteci şair Vedat Araz ve şair Aydın Uysal’ın Cafe Ma’da düzenlediği etkinlikte de İzmirli şairler Nazım Hikmet’in şiirlerini okudu. Etkinliğe İzmirli şairlerden Halim Yazıcı, Hülya Atılgan, Vedat Araz, Aydın Uysal, Hülya Deniz Ünal, Pelin Onay, Gözde Dilek Güzel, Özgün Ergen, İlker İşgören, Neslihan Yalman, Ümit Şimşek ve Engin Kaygısız katıldı. Gazeteci şair Vedat Araz yaptığı konuşmada, “Nazım Hikmet’in 52. ölüm yıl dönümünde hasretle, özlemle, sevgiyle anıyoruz. Dün de Ahmed Arif ve Orhan Kemal’in ölüm yıl dönümüydü. Nazım vesilesiyle onları da anmış olalım. Nazım Hikmet hem Türk hem de dünya edebiyatının önemli şairlerinden. Nazım’ı Nazım yapan muhalif duruşudur. İşçiye, köylüyü, yoksulluğu sahiplenmesidir. Biz gençler devrettiği bayrağı ileriye taşımaya çalışacağız” dedi. Etkinliği Mehmet Esad Gül, MD Kh Noora, Sami Hosseini müzikleriyle renklendirdi. Dıgıl Sanat da düzenlediği etkinlikle Nazım Hikmet’i andı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here