Derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin not görünümünü durağan’dan negatif’e indirdi. Kurum, “Türkiye’nin kurumsal gücünde yaşanan erozyon devam ediyor” ifadesini kullandı

Derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin not görünümünü durağan’dan negatif’e indirdi. Kurum açıklamasında, “Türkiye’nin kurumsal gücünde yaşanan erozyon devam ediyor” ifadesini kullandı. Moody’s Türkiye’nin not görünümünü durağan’dan negatif’e indirdi notunu ise Ba1 seviyesinde tuttu. Kurumdan yapılan açıklmaya göre kararda dört unsur etkili oldu: Türkiye’nin kurumsal gücünde yaşanan erozyonun devamı, zayıflayan büyüme görünümü, kamu ve dış ödeme dengeleri üzerinde artan baskılar ve sonuç olarak artan kredi şoku riski. Moody’s Türkiye’nin kredi yapılabilir seviyedeki notunu 24 Eylül’de yatırım yapılabilir seviyenin altına çekmişti.
Açıklamada notunu korunmasının nedeninin hükümetin ekonomik ve mali gücünün yüksek olmasının azalan kurumsal güç ve artan dış kırılganlıklara karşı tampon görevi görmeye devam etmesi olduğu belirtildi.

COMMERZBANK’TAN AÇIKLAMA
Ekonominin iç dinamiğinin de notun korunmasında etkili olduğunun altını çizen Moody’s, siyasi belirsizliklerin azalmasıyla ve istenen yapısal reformların hayata geçirilmesiyle bu dinamizmin yeniden canlanmasını beklediğini de söyledi. Karar açıklamasında, ülkenin dış finansman ihtiyaçlarına ilişkin risklerdeki artış ve özellikle büyüme ile kurumsal güçlülük gibi önceden kredi görünümünü destekleyen temellerde görülen bozulma neden olarak gösterilmişti. Moody’s, Türkiye analistinin artık Avrupa Birliği (AB) dışından raporlama yapacağını gerekçe göstererek, 2017 yılına ilişkin kredi derecelendirme takviminde Türkiye’nin potansiyel değerlendirme tarihlerine yer vermemişti. Moody’s, Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife çekmesi ardından Alman Commerzbank Türk Lirası için negatif yorumlar içeren bir açıklama yaptı. Banka, yılın geri kalanında izleyeceği yol hakkında ‘son derece şüpheli’ olduklarını ve Türkiye’deki siyasi gelişmelerin TL’nin ilerleme kaydetmesine engel olduğunu bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here