Dünya Çevre Günü’nde Konaklı çocuklar, doğa bilincini eğlenerek öğrendi. Birbirinden renkli oyunlarla keyifli bir gün geçiren çocuklara Belediye Başkanı Sema Pekdaş da eşlik etti

Dünya Çevre Günü kapsamında Konak Belediyesi ve Konak Kent Konseyi anlamlı bir etkinliğe imza attı. Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nin önerisi üzerine Kazım Karabekir Ortaokulu’nda gerçekleştirilen şenlikte, öğrenciler kendi hazırladıkları gösterileri de sergileme fırsatı buldu. Gültepe semtinde yer alan okulda gerçekleştirilen etkinlikte Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da çocukları yalnız bırakmadı. Çevre bilincini öğrenen öğrencilerle birlikte okulun bahçesine fidan diken Başkan Pekdaş, “Çevre Günü’nü birlikte kutlamak anlamlı. Dünya bizim sürekli tükettiğimiz, kirlettiğimiz bir yer. Ama bu durum bizi de kirletip, tüketiyor farkında değiliz. Dünyayı korumak, yaşanabilir bir dünyanın devamını sağlamak hepimizin görevi. Bu anlamda çevremize saygıyı çocukluktan öğrenmemiz gerekiyor. Dünya korumamız, geliştirmemiz için var. Doğanın varlığını dikkate alarak, onu koruyunca kendimizi de koruduğumuzu bilerek yaşamalıyız” dedi.

UÇURTMALAR UÇURULDU
Başkanı Pekdaş Gültepe’nin ardından Kadifekale’de de çocuklarla buluştu. Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Özmüşler geri dönüşüm firması, atık yağların geri dönüşümünü sağlayan Kolza ve Deha firmaları ile Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) işbirliğinde gerçekleştirilen Dünya Çevre Günü kutlamasında, bölgede bulunan okullardan öğrenciler anneleri ve öğretmenleriyle birlikte yer aldı. Etkinliğe katılan tüm çocuklara t-shirt, şapka ve rengarenk uçurtmalar armağan edilirken annelere de belediyenin Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı fidanlıkta yetiştirilen saksı çiçekleri verildi. Kadifekale’de gerçekleştirilen etkinlikte kendileri için hazırlanan oyun platformlarında doyasıya eğlenen çocuklar, rengarenk uçurtmalarını ise temiz bir çevre için uçurdu. Başkan Pekdaş, “Çevre sadece doğadan ibaret değil. Tarihsel, sosyal çevremiz hepsi bir arada. Kendi kültürel değerlerimizi, tarihimizi, çevremizi korumak görevimiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak hakkımız var. Bu bilinci en küçük yaşlardan itibaren edinmek aynı zamanda iyi yurttaş, iyi hemşeri olmanın da adımı. Burada birlikte eğlenerek aynı zamanda çevre bilinci konusunda birlikte bir şeyler öğreniyoruz. birlikte sorumluluk alıyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here