’20 Yıl Sonra Ben Buradayken’ başlıklı mimari fikir yarışmasında geri sayım başladı. Yarışmada öğrencilerden bir mekan için 20 yıl sonrasına dair öngörülerde bulunmaları bekleniyor

Sürdürülebilirlik ve insan odaklı tasarımı merkeze koyarak, geçmişten günümüze mimari yapının olumlu ya da olumsuz değişimlerinin irdelenmesini ve gelecekteki sosyal, teknolojik, mimari yapının bugünden ele alınıp tartışılmasını hedefleyen 2015 Ytong Mimari Fikir Yarışması, “20 Yıl Sonra Ben Buradayken” başlığıyla start aldı. Tasarım sürecinde katılımcılardan, dünden bugüne mimarlık alanını etkileyen faktörleri inceleyerek kendi deneyimledikleri bir mekan için 20 yıl sonrasına dair öngörülerde bulunmaları bekleniyor.
Konut-Çalışma/İş Ortamı-Sokak-Mahalle strüktürünü ve mekan ilişkilerini, mevcut durumdan ve “kendilerinden” yola çıkarak, değişen teknolojik ve sosyal koşulları da dikkate alarak geleceğe yönelik olarak yeniden kurgulamaları ve bu kurgu içerisinde her yönüyle insan odaklı ve sürdürülebilir bir tasarımı öne çıkarmaları bekleniyor.

ÖDÜL MARSİLYA GEZİSİ
Jürinin yapacağı değerlendirme sonucunda 3 eş değer ödül seçilecek ve derece alan proje ekipleri Marsilya Mimarlık Gezisi ödülü kazanacak. Jüri üyeleri ile birlikte Marsilya kentinde mimarlık ve sanat deneyimlerinin paylaşılacağı gezide Aix en Provence Bölgesi’nde bulunan Château la Coste de ziyaret edilerek, dünyaca ünlü mimar ve sanatçılar tarafından tasarlanan eserler görülecek. Sanat, mimarlık ve topografyanın bir araya geldiği özel bir mekan yaratma fikrinden doğan bu peyzajda, dünyanın birçok yerinden davet edilerek gelen tasarımcı ve mimarların “kendilerinden” bir parça buldukları ve özgürce yorumladıkları eserler, yeni projelerin ve enstalasyonların gelmesiyle dönüşerek yaşamaya devam ediyor.
Yarışmaya Türkiye ve KKTC vatandaşları ücretsiz olarak katılabilecek. Mimar, kentsel tasarımcı, şehir ve bölge plancıları ile bu alanlarda öğrenim gören öğrencilere açık olan yarışmaya ekip ya da bireysel olarak başvurulabilecek. Son katılım tarihi 22 Haziran olan yarışma ile ilgili açıklayıcı bilgi ve yarışma şartnamesi www.ytongakademi.com/yarismalar adresinden temin edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here