Böyle yorumlamıştı Trump’la yapacağı görüşmeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan;
“Bu ziyaretimi Türkiye-Amerika ilişkilerinde yeni bir milat olarak görüyorum.”
Ziyaretin milat olup-olmayacağı, görüşmeler sonunda belli olur. İlk izlenimler bizim anladığımız anlamda bir milatın gerçekleşmeyeceği yönünde.
Peki milat nasıl mı olur? Örneğin 1964 yılında Başkan Johnson’un, İsmet İnönü’ye yazdığı ve bir buçuk yıl sonra açıklanabilen ilişkileri altüst eden mektubu bir milattır. İnönü’nün aynı yıl söylediği (Yeni şartlarla yeni bir dünya kurulur, Türkiye’de bu dünyada yerini bulur) sözleri bir milattır. Yine Amerika’nın baskısıyla, Türkiye’de haşhaş ekimini yasaklanmasının ardından 1973’te Ecevit’in yasağı kaldırması ayrı bir milattır.
68 Kuşağının dağa-taşa yazdığı ‘Yankee go home’ sloganları, Amerikan 6. Filosu’nun ziyaretlerinin protestosu, erlerinin Dolmabahçe’de denize dökülmeleri, Büyükelçileri Commer’in Ortadoğu Üniversitesi’nde aracının yakılması o yıllar için birer milattı.
Şimdi nasıl bir milatla karşılaşacağız göreceğiz. Elbette görüşmelerde en önemli madde olarak Trump yönetiminin YPG’ye ağır silahlar vermesi görünüyor. Burada bir değişiklik olmayacağı daha geçen hafta Genel Kurmay Başkanı Akar’ın, MİT müsteşarı Fidan’ın ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Kalın’ın, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Mc Master ile yaptığı görüşmede ortaya çıktı.
Peki ne olacak? Amerika’nın bu silahların ileride geri alınacağı yolundaki yalanlarına inanmak milat mıdır? Ya da Türkiye’nin vasıtalı olarak da olsa YPG ile masaya oturması bir milat olabilir mi?
Görüşmede teröristbaşı Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi ele alınabilir mi? Elbette alınır ama hem Erdoğan, hem de Trump bunun en azından şimdilik mümkün olamayacağını çok iyi biliyorlar.
Geriye bir başka konu kalıyor; ‘Hayırsever Rıza’… Aslında yandaş medyanın ısrarla gözden kaçırmak istediği bir konu Rıza Sarraf. Ancak izlenimler görüşmede masaya yatırılacak en önemli konunun bu olabileceğini ortaya koyuyor. Sarraf büyük bir olasılıkla savcılıkla anlaşmaya giderek cezasını hafifletmeye çalışacak. Bu da bazı itiraflar demek. Peki bu itirafların içinde Türkiye’nin konumu ne olacak? “Hayırsever Rıza’nın” avukatlarının, Türkiye’de Erdoğan ile görüştüğü yolundaki iddialar Amerikan Yargısında nasıl yorumlanacak?
Bunların hepsini zaman gösterecek. Görüşmeden milat mı, biat mı çıkacağını hep birlikte izleyeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here