Doktor Murat Songu, apartman yöneticisine cep telefonundan mesaj gönderdi. Yönetici mesajı Facebook’tan paylaşınca Songu da soluğu adliyede aldı. Yönetici, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı

2005 ve 2006 yıllarında Fransa Bordeaux Üniversitesi ve Georges Portmann Enstitüsü’nde başlattığı çalışmaları ile 2008 yılında ‘Politzer Derneği Özel Ödülü’nü kazanan ve 2009 yılında İzmir’de ‘yılın doktoru’ seçilen İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Dr. Murat Songu, bir yıl önce, site yöneticisi K.H.G.’ye, komşuluk ilişkisine dayalı, aralarında daha önceden yaşadıkları olayla ilgili kendi cep telefonundan, “Doğrusu cevap vermeyeceğinizi düşünerek size haksızlık etmişim. Sizin de belki en az bizim kadar bu siteyi düşündüğünüzü biliyorum. Ama beddua vs. konulara siz ve iki bayan komşu dışında kimsenin değinmemiş olması diğer insanlara olan inancımı sorgulamama ve bireylerde yanlış yapmış olabileceğime dair fikir oluştu. Anlayışınız için tekrar teşekkür ederim. İçinde olmadığım bir grupta üzerime çok fazla gelinmemesi konusunda da sizden yardım istiyorum. Evime gelip bir çay içmenizi tekrar rica ediyorum. Sağlıklı kalın” şeklinde mesaj gönderdi.

GİZLİLİĞİ İFŞA SUÇU

Yönetici K. H. G., Dr. Songu’dan kendisine gelen bu mesajı, izni olmadan çıktısını alıp, hem sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki kendisine ait sayfadan hem de sitede oturan 200 kişinin üyesi olduğu internet sitesinde paylaştı. Bunu gören Dr. Murat Songu, avukatı Erdal Durak aracılığıyla Cumhuriyet Savcılığı’na ‘Kendisi ile yapılan haberleşmenin gizliliğini alenen ifşa etme’ suçunu işlediği iddiasıyla şikayetçi oldu.

Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı İbrahim Halil Çiftçi, K. H. G. hakkında 6 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası istemiyle asliye ceza mahkemesinde dava açtı. Karşıyaka 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan karar duruşmasına, tutuksuz yargılanan sanık K. H. G., şikayetçi Dr. Murat Songu ile avukatı Erdal Durak katıldı. Dr. Songu, sanıktan şikayetçi olduğunu söyleyip, cezalandırılmasını istedi.

10 AY HAPİS CEZASI
Sanık K. H. G., ise “Şikayetçi ile aynı sitede oturuyoruz. Kendisinin bana göndermiş olduğu mesajı Facebook isimli sosyal paylaşım sitesindeki sayfalarda yayınladım. Siteye taşındığımdan beri bana yapılan haksızlıklar yüzünden bu mesajı yayınladım, suç kastım yoktu. Yayınlama sebebim site yönetim kurulu tarafından bana yapılan haksızlıklara karşılık vermekti. Beraatimi istiyorum. Takdir mahkemenin” dedi.

Hakim Mesut Zeybekoğlu, sanık K. H. G.’nin atılı suçu işlediğini belirtti. Suçun işleniş biçimi, işlendiği zaman ve yer, suç konusunun önemi, meydana gelen zarar, failin kastının ağırlığı, güttüğü amacı göz önüne alarak önce 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Hakim Zeybekoğlu, sanığın duruşmalardaki saygılı davranışını lehine takdiri indirim nedeni kabul ederek, cezasını 10 ay hapse çevirip, beş yıl süreyle hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına karar verdi. Bahri KARATAŞ (DHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here