2009 yılında borçlu bir belediye devraldıklarını, 2013’te ise bütçe gerçekleştirme rekoru kırdıklarını kaydeden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, projelerini 9 Eylül Gazetesi’ne anlattı

EMRE DÖKER – RÖPORTAJ / Manisa, son dönemde projeleriyle adından sıkça söz ettiriyor. Katı atık bertaraf tesisi, spor salonları, kavşaklar, kültür merkezleri ile Manisa yeni bir görünüme kavuşuyor. Bu atılımın yanında kenttin en büyük iki sorunu trafik ve otopark olarak dikkat çekiyor. Ergün, bu sorunları da çözmek için kolları sıvadıklarını kaydetti. Organize sanayi bölgelerine her gün bin 500 otobüsün girdiğini, bu otobüslerin trafik yoğunluğu yarattığını belirterek bu sorunu elektrikli otobüs ile çözme yolunu seçtiklerini vurguladı.

2013’TE REKOR GELDİ

Ergün, göreve geldiklerinde büyük ekonomik zorluklarla karşı karşıya kaldığını dile getirerek şöyle konuştu:
“2 yıllık süreci anlatmadan önce geçmişi şöyle bir hatırlamak istiyorum. 2009 yılı Nisan ayında Manisa Belediyesi’ndeki görevi SGK, vergi, elektrik, müteahhitlere borçlar gibi giderlerden oluşan 96 milyon lira borçla teslim aldığımızı kamuoyu ile paylaşmıştık. Elektriklerin kesildiği, alacaklıların kapıya dayandığı bir belediyeyi elimizde bulduk. Hemen kolları sıvayarak söz verdiğimiz gibi şeffaf ve hesap verebilir yönetim anlayışından sapmadan ekonomik durumu düzeltmek ve borçları ödemek için çalışmalara başladık. Haksız kazanç ve gereksiz giderleri tespit ederek belediyemizin, dolayısıyla vatandaşımızın parasına sahip çıktık. 2008 yılında yüzde 63.20 olarak gerçekleşen belediye bütçesini 2013 yılında yüzde 104.4 gibi seviyeye ulaştırarak 96 milyon lira gibi bir gelirle bütçe gerçekleştirme rekorunu kırdık. Manisamızda gerçekleştirdiğimiz ve Manisalıların takdirini kazanan tüm çalışmalarımızı şimdi 17 ilçemizin tamamında, binin üzerinde mahallemizde gerçekleştiriyoruz. Rekorlara imza atacağız.”

roportaj2

İMAR SORUNU ÇÖZÜLECEK

İmar planlarının 29 yıldır tamamlanamadığına dikkat çeken Ergün, imar planı çalışmasını Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’ne getirdiklerini ancak bu planların iptal edildiğini belirtti. “Bu karar ile Manisa kaybetti” diyen Ergün, “O gün plana ‘hayır’ diyen AKP’liler şimdi benden çok imar planı istiyor. 2017’de imar planları için çalışma başlattık. Bu sorunu bu yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

2015’TE BİRİNCİLİK

İMAR ve Yapı Derneği (İMYAD), Büyükşehir Belediyeleri arasında yaptığı bütçe performansı değerlendirmesinde Manisa Büyükşehir Belediyesi’ni, 2015’in bütçesini en iyi kullanan büyükşehir belediyesi seçti. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de, İMYAD tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu 220 puanla en iyi bütçe performansı gösteren başkan oldu.
Başkan Cengiz Ergün, “Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra il genelinde yapılması gereken birçok önemli iş vardı. Bunların başında MASKİ geliyordu. Geçtiğimiz 2.5 yıllık süreci başarıyla atlattık. Aldığımız ödüllerinde başarılarımızın en önemli göstergesi olduğuna inanıyorum. Devletimizin bizlere verdiği bütçeyi iyi ve doğru kullanarak Manisalı vatandaşlarımıza hizmetlerimizi ulaştırıyoruz. Vatandaşlarımızla sık sık buluşuyor onların da takdirini alıyoruz. Bizlere bu ödülü layık gören İMYAD yönetimini de teşekkür ediyorum. Bizim için gurur kaynağı oldu” diye konuştu.

TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Öğretmenevi ile Galericiler Sitesi arasındaki yola kavşak projesinin uygulamalarının tamamlandığını da açıkladı. Özellikle servis saatlerinde trafikte ciddi bir tıkanmanın yaşandığı bölgedeki trafiği önemli ölçüde rahatlatacak olan, İzmir istikametine giden araçların ayrı, Manisa merkezine gelen araçların ayrı yollarının olacağı proje Manisa trağini rahatlatacak. Şehzadeler ilçesi sınırlarında olan bölgede muazzam bir trafik yoğunluğu yaşandığını, bunun önüne geçmek için ekip arkadaşlarıyla birlikte yoğun bir çalışma içerisine girdiklerini aktaran Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Şehrimizin ana sorunlarının çözümü için göreve geldiğimiz ilk günden beri yoğun bir çalışmanın içinde olduk. Katı atık, atık suların arıtılması, otopark, trafik, sportif tesislerin eksikliği gibi sorunların üzerine kararlılıkla gittik ve bunların birçoğunu çözdük ve çözmeye devam ediyoruz. Öğretmenevi ile Galericiler Sitesi arasındaki bölge de trafiğin yoğun olduğu, özellikle servis saatlerinde tıkandığı sancılı bir bölge. Bu projeyi, oradaki bu soruna neşter vurmak için hayata geçiriyoruz” diye konuştu. Başkan Ergün, 2018 hedefleri ile ilgili şunları söyledi: “Günü kurtaran projeler yerine şehrimizin ve insanlarımızın mutlu olacağı projeleri üretme ve hemşerilerimize kazandırma düşüncesindeyiz. İnşallah bir aksilik çıkmaz ve tüm prosedürleri zamanında aşarsak, Manisamız merkezinin ihtiyacı olan bu projeyi 2018 yılında hizmete sunmak istiyoruz. Hem İstanbul yolu bağlantısı, hem İzmir yoluna bağlantısı ve yukarıdan aşağıya doğru geliş ile Mehmetçik caddesinden geliş güzergahlarının çakışmasını önleyecek altlı üstlü geçişli bir kavşak düzenlemesi olacak.”

Vahşi depolama son bulacak

Kentin 40 yıllık çöp sorununu da çözüme kavuşturduklarını anlatan Başkan Ergün, “Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Sahası’nın temelini attık. Bu proje ile Manisa’nın yanı sıra Turgutlu, Ahmetli ve Saruhanlı’daki çöp sorununu tarihe gömeceğiz. İl genelindeki vahşi çöp depolama alanlarını bitirmekte kararlıyız. Diğer ilçelerimizde katı atık transfer istasyonları planlama aşamasında halihazırda 17 ilçemizde bulunan 74 vahşi depolama alanı yaptığımız bu çalışmalar ile rehabilite edilecek ve ortadan kaldırılacak. Böylece ilerleyen süreçte yakma tesisleri kurarak 100 yıllık bir tesis oluşturmuş olacağız” diye konuştu.

İçme suyu şebekeleri yenileniyor

Suyun önemini bildiklerini belirten Ergün, 95 mahalle projesi ile 82 mahallenin içme suyu şebekelerini yenilediklerini de söyledi. Sağlıklı ve yeterli içme suyu olmayan ilçe merkezleri ve mahallelerine 100’e yakın yeni sondaj kuyusu açtıklarını da belirterek, MASKİ Genel Müdürlüğü’nün 45 mahallede 82 bin 893 metre terfi hattı ve isale hattı yenilemesi gerçekleştirdiğini de vurguladı. Ergün, yeni terminalin 150 bin metrekarenin üzerinde bir alan üzerine inşa edildiğini, projenin 30 milyon liraya mal olduğunu söyledi. Ergün, terminal ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Terminalin 75 bin metrekaresi tamamen peyzaj alanından oluşmakta. Garajın ihalesi yaklaşık 22 milyon lira civarında bir bedeldi. Ancak bunun ilaveleri ve peyzaj düzenleme alanları ile kum dolguları, otomatik sulamalar, kamera sistemleri gibi ilave işleri de Büyükşehir Belediyesi olarak yaptık. 30 milyon lira bedelle Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali Manisalıların hizmetine girdi. Toplamda 11 bin 200 metrekarelik kapalı alanda bekleme salonu, 18 adet gişe, restaurant, 6 adet fast-food bölümü, 45 adet dükkân ve yönetim katı yer alıyor. Yarı açık alanda ise peronlar, araç park yerleri ve 140 araçlık özel araç otoparkı var.”

Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu

Kahramanlık destanı yazan Mehmetçiğimiz ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk anısına, Şehzadeler kenti Manisa’da şehitler anıtı ve sergi salonu yapımı için de proje hazırladıklarını anlatan Başkan Cengiz Ergün, “Anıtı ziyaret eden misafirlerimizin gerçeği bire bir yaşayabilmesi için yurtdışından, Anıtkabir ve İstanbul Fetih Panoramaları’nı yapan profesyonel bir ekipten destek alarak savaş sahnelerini canlandırdık. Özellikle Manisa’dan transit geçiş yapanların görebileceği büyüklükte olan anıtın yanı sıra birde sergi salonu oluşturduk. Toplamda 5 bin 430 metrekarelik meydanın içerisinde sergi salonu ve idari bölümden oluşan bin metrekarelik kapalı alanı, amfi tiyatrosu, havuzu ve Çanakkale Şehitleri Anıtı inşa edildi. Bu projemiz de 2013 yılı Mart ayında hizmete açıldı.”

Kula Beyler Evi restore edildi

Kula’nın içinde barındırdığı değerler ve sahip olduğu tarihi miras açısından çok önemli bir servete sahip olduğunu, bu değerlerin yeniden gün yüzüne çıkarak Kula ekonomisine kazandırılması için yaklaşık iki yıldır gerekli çalışma yaptıklarını kaydeden Başkan Cengiz Ergün, “Bu kapsamda ilçemizde Beyler Evi’ni restorasyonunu gerçekleştirdik. 1.5 milyon lira gibi bir bedelle restorasyonu tamamlanan tarihi Beyler Evi, 21 Kasım 2016 tarihinde vatandaşlarımızın hizmetine açıldı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here