Türkiye ekonomisine yaklaşık 5 milyar dolarlık ihracat katkısı yapan madencilik sektörü yüksek potansiyeline rağmen 2015 yılında kan kaybı yaşıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise sektörün sürdürülebilirliğini ve ihracatını olumsuz etkileyen Başbakanlık Genelgesi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından Denizli’de gerçekleştirilen ‘Madencilik Çalıştayı’nda bir araya gelen sektör temsilcileri ilgili makam yetkilileriyle sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini tartıştı.
Çalıştay’ın ana gündemini orman alanlarının kullanımı ile ilgili izinler konusu oluşturdu. Ayrıca madencilik sektörünün kullandıkları yeşil alanları rehabilite ederek yeniden çevreye kazandırmasının kamuoyuna duyurulması gerekliliği vurgulandı. Böylece sektöre yönelik olumsuz algıların ortadan kaldırılabileceği belirtildi.

Madencilik sektörünün önündeki en büyük engellerden birinin de kamuoyu nezdindeki olumsuz algı olduğunu ifade eden Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya “Bu sorunu çözebilmek için tüm paydaşlarımızla çalışmalar yürütüyoruz. Bizler sanayiciyiz ama işlettiğimiz madenler bize ait değil, ülkemizin malı. Çalışıyoruz ve yine ülkemize kazandırıyoruz. Sahip olduğumuz potansiyel ile dünyanın bir numaralı sektörü olabiliriz. Bu nedenle olumsuz algılar yerine herkesin bu sektörü sahiplenmesi gerektiğine inanıyoruz. Kendimizi anlatabilmek için çok yakında sesimizi bir ‘kamu spotu’ ile duyurmaya hazırlanıyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here