Soma’da yaşamına kaybeden madencilerin duruşması sanık avukatlarının durumu nedeniyle ertelenirken, Ermenek’te yaşanan faciayla ilgili olarak sorumlular ilk kez mahkeme karşısına çıktı

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Soma davası, sanık avukatlarının birden fazla kişinin avukatı olmasının usulen hatalı olması nedeniyle ertelendi. Bu durumun menfaat çatışmasına neden olabileceği gerekçesiyle itiraz eden sanık avukatlarının talebi, mahkeme heyeti tarafından da uygun görüldü. Yaklaşık 1 saat süren üçüncü celsede daha önce Çağdaş Avukatlar Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve yine bazı müdahil avukatların itirazı geç de olsa bugün kabul edildi. Aynı suçlama ile yargılanan sanıkların avukatlarının aynı olması usül ve esas açısından hukuken yanlış olduğu mahkeme heyetine hatırlatıldı. Mahkeme başkanı da bu yönde karar alarak yarınki duruşmada sanıkların avukatlarının ayrı ayrı savunma yapmalarına karar verdi.

HATAYI GÖRDÜLER

İzmir Baro eski Başkanı Ercan Demir ise “Daha ilk duruşmada sanık olarak yargılananların avukatlarının aynı olamayacağını, usulen yanlış olacağını söylemiştik mahkemeye. Hatadır ancak art niyet değildir. Sözkonusu hata bugün görüldü ve olması gereken, yani sanıkların ayrı ayrı avukatları olacak. Savunmayı tek tek avukatlar yapacak. Örneğin 3 sanık hakkında bir suçlama var. Birinci sanığı savunan avukat aynı zamanda 3. sanığın da avukatı. Bu hatadır. Mahkeme hatayı görerek olması gerkeni yaptı” şeklinde konuştu.

Aileler sanıklar saldırdı

18 madencinin yaşamını yitirdiği Ermenek’teki faciayla ilgili açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Mahkeme salonuna alınan sanıklara maden yakınları sert tepki gösterdi

KARAMAN’ın Ermenek İlçesi’nde geçen 28 Ekim’de meydana gelen 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan 3’ü tutuklu 16 sanıklı davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmayı izlemek için mahkeme salonuna bekleyen aileler, 3 tutuklu sanık salona alınınca “Katiller utanmadan karşımıza çıkıyorsunuz” diyerek tepki gösterip saldırmak istedi.

Soruşturmayı yürüten Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı 168 sayfalık iddianameyle Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 16 sanıklı ilk davanın ilk duruşması dün başladı. İddianamede yer alan tutuklu sanıklar Has Şekerler Madencilik Şirketi sahibi Saffet Uyar, Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesi Müdürü ve hissedarı Abdullah Özbey ve aynı şirketin teknik nezaretçisi Ali Kurt ile tutuksuz sanıklar Ermenek Cenne Linyit Madencilik şirketi işletme müdürü Mehmet Zeybek ve Has Şekerler Madencilik şirketinin daimi nezaretçisi maden mühendisi Yavuz Özsoy’un da bulunduğu 14 sanık ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Diğer sanıklar barut biriminde görevli işçi N.Ö. ‘yetkisi olmadığı halde belgelere imza atmak’, puantör M.A. da faciayı ‘bildirme yükümlülüğünü ihlal’ suçlamasıyla hakim önüne çıktı.

Yaklaşık 80 kişilik salonda yapılan duruşmaya aralarında ölen madencilerden Tezcan Gökçe’nin eşi Ayşe Gökçe, Mehmet Tokat’ın eşi Zeynep Tokat, Uğur İlhan’ın eşi Ayşe İlhan, Osman Çoksöyler’in eşi Sadiye Çok Kerim ve Ali Haznadar’ın babası Şükrü Haznadar ve annesi Saadet Haznadar, Uğur İlhan’ın eşi Ayşe İlhan’ın da aralarında bulunduğu 27 kişi, ölen madencilerin ve sanıkların avukatları ile tutuksuz sanık Mehmet Zeybek katıldı. Ailelerden bazıları gözyaşlarını tutamadı. Avukatlar salona orta büyüklükte yazı tahtası getirdi. Mahkeme Başkanı Mustafa Başer, aileleri sakinleştirmeye çalıştı. Başer, “Acınızı anlıyoruz ama yargılamanın sağlıklı olması için lütfen sakin olun” dedi. Bir madenci yakını ise mahkeme başkanına, “Siz bizim yerimizde olsaydınız ne yapardınız?” dedi. Başkan Başer, bunun üzerine “Bu yargılama esnasında herkes hak ettiği cezayı alacak” diye yanıt verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here