Kriz kâhini olarak bilinen ABD’li ekonomi profesörü Nouriel Roubini, piyasalardaki likiditeyi zaman ayarlı bombaya benzetti ve “Er ya da geç, iflas ve çöküşü tetikleyecektir” uyarısı yaptı.
Roubini, ‘Project Syndicate’ adlı sitede yayımlanan yazısında, merkez bankalarının küresel krizden bu yana sıfıra yakın faiz politikaları izlediklerine dikkat çekti. Bu bankaların, daralan ekonomiyi toparlanma sürecinde, piyasalara bol miktarda likidite enjekte ettiklerine dikkat çeken Roubini, şu uyarıları yaptı:
“Merkez bankalarının likidite yaratması tahvil faizlerini düşük tutabilir ve piyasalardaki hareketliliği azaltabilir. Bunun sonucunda, Fed’in beklenenden erken faiz artırımına başlaması, petrol fiyatlarının aniden yükselişe geçmesi ya da euro bölgesinde ekonomik toparlanmanın başlaması gibi sürpriz gelişmeler, herkesi pozisyonlarından hızlı çıkmaya yöneltecektir. Piyasalardaki likidite bir zaman ayarlı bombadır. Bu bomba, şimdiye kadar yalnızca tahvil faizleri ve hisse senedi fiyatları üzerinde kısa süreli oynaklıklar ve hızlı değişikliklere neden oldu. Ancak, zamanla, hisseler, tahviller ve diğer aktif piyasalarında fiyat balonları oluşturuyor. Yatırımcılar, likiditedeki artışın etkisiyle aşırı değerli varlıklara yöneldikçe, uzun sürecek bir krizin patlama riski de artıyor. Makro likidite balonları besliyor, ancak, piyasa likiditesi er geç, iflas ve çöküşü tetikleyecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here