İzmirlinin körfezde yüzme hayalleri iki yılı aşkın süredir Ankara’dan onay beklerken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tartışma konusu olan taş ocaklarından bir tanesine daha vize verdi. Bakanlık, Bergama sınırları içerisinde Maruflar Köyü’nde Perlitaş firması tarafından işletilen ocağın kapasite artış talebine ÇED raporunu gerekli görmedi.

Bergama Maruflar Köyü’nde Perlitaş firması tarafından işletilen perlit kırma-eleme tesisinin kapasite artışı bakanlıktan nihai onayı aldı. Toplam 850 bin TL’lik yatırımla üretim kapasitesini ona katlayacak olan firmanın maden sahasındaki kapasite artış talebine onay veren bakanlık, orman sahasında faaliyet gösteren firmanın söz konusu talebi için ÇED raporunu gerekli görmedi.

İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda, Orman Bölge Müdürlüğü’nden kiralan ek alanlarla birlikte firmanın üretim faaliyetleri için kullandığı toplam 17 bin 500 metrekarelik arazinin 25 bin metrekareye çıkartılacağı belirtilirken, diğer yandan maden sahasındaki çalışma izni de 24 saate çıkartıldı. Bergama Yuntdağı Mevkii’ndeki tesisle ilgi olarak resmi kurumların tamamına yakınından onay gelirken, Maruflar Köyü’ne sadece 350 metre uzaklıkta olan tesisle ilgili son gelişmeler çevre ve gürültü kirliliği nedeniyle zor günler geçiren yöre halkını ise tedirgin etti.

Körfeze iki yıldır onay bekleniyor

Diğer yandan, çevreye etkileri ve yer seçimleri nedeniyle tartışma yaratan çeşitli enerji yatırımları ile maden ocaklarına peşi sıra ÇED onayları verilirken, 15 Mayıs 2013’te İzmir körfezinin yüzülebilir hale getirilmesi ve denizin temizlenmesi için istenen ÇED başvurusu ise halen Ankara’dan onay beklemeye devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “İzmir Limanı ve Körfez temizliği ile Rehabilitasyonu Projesi” olarak da bilinen uzun soluklu proje Ankara engeline takılırken, bürokratik gecikmeler, imza çilesi ve onay sürecinin uzaması nedeniyle temizlik çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelecek haberi beklemeye devam ediyor. Belediyenin tüm hazırlıklarını tamamladığı ve ihale çıkmak için Ankara’dan gerekli izinleri beklediği, TCDD’nin de ortak olacağı ve İzmir’in de 40 yıllık deniz hasretine son verecek rüya proje tam 25 aydır askıda kaldı. Büyük Kanal Projesi’nin devamı niteliğindeki proje hayata geçtiği takdirde, İzmirliler 3 yıl içerisinde körfezde denize girip, balık tutabilecek ancak, “gelmeyen onay” nedeniyle proje başlamadan ertelenmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here