Konak’ta yapılan tünelin yayaların geçişine uygun olmadığı ve plansız yapıldığı yönünde açıklama yapan TMMOB yetkilileri, “Tünel çözüm değil sorun yatarıyor” dedi

Mehmet Emin AL / TÜRKİYE Mimar ve Mühendisleri Odaları Birliği (TMMOB) yetkilileri bir süre önce açılan Konak Tüneli’nin kent ulaşımında çözüm değil sorun teşkil edeceğini savaundu. İl Kordinasyonu adına yapılan açıklamada “Bu konuda yapmış olduğumuz çalışmalar ve değerlendirmeler dikkate alınmamış, açmış olduğumuz davada ret kararı verilerek, hukuki mücadelemiz haksızlıkla sonuçlanmıştır. Bu haksızlık, kent bütününe yaşatılan sorunlar bütününe dönüşmüş ve bugün geldiğimiz noktada verdiğimiz mücadelenin haklılığını göstermektedir. Bugün Konak kent merkezinde aktif yaya yolu olarak kullanılan bir alanda, Bahribaba Otobüs durakları ile Kemeraltı Çarşı Bölgesini birbirine bağlayan yaya yolu kesintiye uğramıştır. Kent merkezine yapılan plansız bir tünel ve ona bağlanan dört şeritli karayolu, plansız planlama ve kentsel sorunlara yönelik üretilen günübirlik çözümler ile giderilmeye çalışılmakta ve geri dönüşü olmayan sonuçları ile talana devam edilmektedir” denildi.

YAYA HAKLARI’NA AYKIRI
Kordinasyon sözcüsü Özlem Şenyol Kocaer açıklamasında, tünelin çözüm üretmeyeceğini belirterek “Konak Tüneli ulaşım sorununu çözen bir niteliğe sahip olmadığı gibi, 1988 yılında yayımlanan Avrupa Yaya Hakları Bildirgesi’ne de aykırıdır. Bildirgede bahsedildiği üzere yayaların motorlu taşıt değil, insan ihtiyaçlarına göre şekillenmiş kent merkezlerinde yaşama hakkının olması, yayaların tam ve engelsiz hareketini sağlayacak biçimde kentsel mekânların düzenlenmesi bir zorunluluktur.Bu alanda yaşayan kişilerin hayatını bire bir ilgilendirecek ve yaşam alanlarına zarar verecek kentsel-mekânsal bir karar verildiği, her yeni yaşanan sorunla birlikte ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

BERLİN DUVARI GİBİ
Kocaer açıklmasında “Kentimizin merkezine 4 şeritlik otoyol niteliğinde bir yol yapılarak yaya güvenliğinin tehlikeye girdiği, basından çıkan haberlerle doğrulanmış ve korktuğumuz şeyler gerçekleşerek telafisi imkânsız zararlar doğmaya başlamıştır. Kentimizin, yaya kullanımının en yoğun olduğu bölgesi olan İzmir’in tarihi kent merkezi ikiye bölünmüş, adeta bir ‘Berlin Duvarı’ inşa edilmiştir” denildi.

Kocaer sözlerle sürdürdü: “İlk olarak Damlacık’taki yaşam alanının yok edilmesi, tarihi ve kültürel yıkımlardan sonra şimdi de bir sonraki iddiamız gerçekleşmektedir. Buradan çok net olarak dile getiriyoruz: İzmir ulaşım ana planı kararı olmayan tünel ve benzeri hiçbir uygulama, kent içi ulaşım sorununa çare olamaz ve ulaşım erişim taleplerine yanıt veremez. Bugün geldiğimiz noktada, zaten kaçak olarak başlayan Konak Tüneli bağlantı yolu, bu kentte yaşayan tüm halkın yaşamını tehdit etmektedir. TMMOB İzmir İl Koordinasyonu olarak, tünelin varlığının yaratacağı olası zararların sorumlusunun, başta dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım olmak üzere, inşasının önünü açan siyasi iktidarın temsilcileri olacağını kamuoyuna bildiririz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here