İstanbul’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında başına gaz fişeği isabet eden Berkin Elvan’ın ölümünün ardından, tüm Türkiye’de olduğu gibi 13 Mart 2014 tarihinde İzmir’de de protesto gösterileri düzenlendi. Gösteriler sırasında polisin, biber gazı atıp TOMA’lardan tazyikli su sıkmasıyla birçok kişi yere düştü, çeşitli yerlerinden yaralandı. Ancak hastaneye kaldırılan emekli öğretmen Nihat Sefer’in sağ kolunda, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde biyolog olan Semiha Usluduran’ın da sol kolunun omuz ile dirsek bölgesinde parçalı kırık olduğu belirlendi. Büyük acı yaşayan Usluduran ile Sefer ameliyat edildi, kolları alçıya alındı. Yaklaşık bir yıldır süren tedavilerine rağmen ikisinin de halen kollarını kullanmakta sorun yaşadıkları belirtildi.

Semiha Usluduran ve Nihat Sefer’in şikayeti üzerine, suyun sıkıldığı TOMA’daki polisler için savcılık, soruşturma izni talep etti. Ancak savcılığın talebini inceleyen İzmir valiliği, 2 numaralı TOMA’yı kullanan polislerin kimliklerinin tespit edildiğini, ancak müdahale anında o bölgede başka TOMA’ların da bulunduğunu, bu yüzden o polislerin suçu işlediklerinin tam belli olmadığını belirtip, ayrıca da polislerin müdahale anında “görevlerini yaptıkları” gerekçesiyle soruşturma izni vermedi.

ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURDULAR
Valiliğin soruşturmaya izin vermemesi üzerine Avukat Hasan Hüseyin Evin, Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulunup soruşturma izni verilmemesi yönündeki kararın iptalini istedi. Ancak buradan da olumsuz karar çıkması üzerine, Cumhuriyet savcılığı polisler hakkında takipsizlik kararı verdi. Usluduran ile Sefer, bireysel başvuru hakkından yararalanıp, adil yargılama için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here