Başkan Kocaoğlu, AKP için “Büyükşehir Belediyesi’ne vurarak ortamı değiştirmeye çalışıyorlar. Onlara her sataşmada cevabı veriyorum ve vermeye devam edeceğim” dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapım maliyetinin yüzde 90’ını karşıladığı Foça Bağarası Cemevi’nin açılışına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, cemevlerinin gerekliliğini anlattıktan sonra AKP’ye yüklendi. Kocaoğlu, genel seçim sürecinde makro ekonomik politikaların ve Türkiye geneline ilişkin söylemlerin ön plana çıkması gerektiği halde, İzmir’de yerel yönetim üzerinden bir kampanya yürütüldüğünü belirterek şunları kaydetti: “80 vilayette bu iş böyle yürüyor. Ama İzmir’e gelince, İzmir hepsinden farklı ya, gelen kim olursa olsun Büyükşehir’den başlıyor, Büyükşehir’le bitiriyor. Özellikle AKP bunu yapıyor. Sürekli kaç seçimdir genel siyaseti Büyükşehir üzerinden gerçekleştiriyor. Nedeni şu; ‘Ben İzmir’e bir şey yapmadım. Yaptıklarımı söyleyip, yapacaklarıma inandıracak bir çalışmam yok. O zaman vurayım İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, ortamı değiştireyim’ diye düşünüyor. Ama ben 40 gündür her sataşmada cevabını veriyorum ve vermeye devam edeceğim.”

ÜSTGEÇİT PROJESİ YETERLİ DEĞİL
Geçtiğimiz Pazar günü açılışı yapılan Konak Tüneli’yle eşzamanlı açılması gereken yaya üst geçidinin eksik bırakılması nedeniyle yaşanan sıkıntılara da değinen Başkan Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti: “Konak Tüneli’nin önüne, tüneli yapan Karayolları’nın, yürüyen merdivenli, çift asansörlü ve tarihi meydanın durumuna uygun bir yaya köprüsü yapması gerekiyordu. Bunlar bu işten bihaber tünelle uğraştılar, sonra bize bir yazı yazdılar ama yazıda proje yok. 30 gün önce bir proje gönderdiler. Hem köprü genişlikleri, hem merdiven genişlikleri, hem asansör sayısı yeterli değil. Biz de ‘ihtiyaca cevap verecek bir proje getirin’ dedik. Sonra da, ‘proje onaylansa da, Eylül 2015’den önce bunu bitirmemiz mümkün değil. UKOME bir karar alsın, metro alt geçidi yaya geçidi olarak belirlensin’ dediler. Biz de can güvenliği açısından onayladık. Fuar girişinin kavşağını engelleyen, monoray projesini engelleyen İzmir Bölge Müdürü Beyefendi, Trabzon’dan AKP milletvekili aday adayı oldu. Aday gösterilmeyince İzmir’e döndü, göreve başladı ve ilk beyanatında ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi üstgeçidi engelledi’ diyerek kendi eksiğini bizim üzerimize attı. Eski Ulaştırma Bakanı ‘biz tüneli yaptık üstgeçidi belediye yapsın’ dedi. Biz cevap verince de köprüyü yapmaya kalktılar.”

BİLMEZDEN GELİYORLAR
Kocaoğlu, 310 milyon TL’ye mal olduğu açıklanan Konak Tüneli’nin, İzmir’de en büyük proje olduğu iddialarının da gerçeği yansıtmadığını dile getirdi: “Karayolları 2. Bölge Müdür Yardımcısı, bu tünel için İzmir’in en büyük projesi diye gazetelere beyanat verdi. Konak Tüneli’nin, hükümetin İzmir’de tek kalemle yapığı en büyük proje olduğu doğru ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sadece Aliağa- Menderes raylı sistemi için tek ihalede 700 milyon TL harcadığını biliyor, bilmezden geliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni fuarı tesisi için tek kalemde 400 milyon TL, Üçyol-Üçkuyular Metro hattı için tek kalemde 500 milyon TL harcadığını biliyor, bilmezden geliyor.”

ELİ YÜZÜ SÜMÜKLÜ
İzmir’e ve İzmirlilere yönelik sosyal medya üzerinden yapılan saldırılara da yanıt veren Başkan Kocaoğlu, AKP zihniyetinin İzmir’le sorunu olduğunu belirterek söyle devam etti:
“Bu AKP zihniyetinin İzmir’le maalesef problemi var. Bu problem psikolojik midir, sosyolojik midir, bunu bir uzmanlar kurulunun masaya yatırması lazım. Bu AKP’nin İzmirliyle sorunu ne? Biri geliyor ‘eli yüzü sümüklü’ diyor, biri geliyor ‘itikatı zayıf’ diyor. Diğeri geliyor, ‘gavur’ demiyor, ima ediyor. Başka biri geliyor İzmirlilere ‘haşhaşi’ diyor. AKP İl Başkanı bakıyor, durum kötüye gidiyor, telafi etmek için açıklama yapıyor. Ama AKP’nin1. Bölge 4. sıra milletvekili adayı muhterem, Cuma İçten’i destekleyen mesajlar atıyor. Yani o da ‘haşhaşi’ demek istiyor. Bu kişi eğer seçilirse İzmir’den milletvekili olacak ve İzmir’in haklarını savunacak. Peki, bu nasıl olacak? Bizim yapacağımız bir şey var: 1. Bölge 4. sıra adayı bu adamı milletvekili yapmamak. En güzel cevabı bu şekilde verebiliriz. Bu zihniyetteki insanlara ve partilere, bizim buradan oylarımızla haddini bildirmemiz gerekiyor.”

Müdür’den Kocaoğlu’na yanıt

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun sert sözlerle eleştirdiği Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’ndan yanıt geldi. Uraloğlu, Kocaoğlu’nun “Beyefendi” diyerek tepki gösterdiği Uraloğlu, “Biz siyaseti noktaladık. Artık görevimize bürokraside devam ediyoruz. Siyasetçi değil bürokratım. Parti ve siyasi olarak yaptığı açıklamalara kimliğim nedeniyle yanıt vermem. Yaptığım tüm değerlendirmeler Karayolları’nın yetkili ismi olarak değerlendirilmelidir” dedi.

Fuar alanı kavşağı ve Monoray Projesi ile ilgili de konuşan Uraloğlu, “Başkanın bahsettiği fuar kavşağı ile ilgili süreç yürüdü. Karşılıklı görüşmeler oldu. Sayın bakanımız Lütfü Elvan İzmir’e geldiğinde talimatı verdi ve gerekeni yaptık. Önce ve sonrasında da bekleme yapmadık. Monoray projesi Türkiye’de ilk uygulamadır. Biz protokolü imzaladık. Belediyede imzalayacak ve sorun yok. Konak Tüneli’nin çıkışındaki yaya üst geçidini yapacağımızı da ifade ettik. Bu geçidi hızlandırırsak, çalışmalara kısa sürede başlarsak yapımı da biter” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here