KOBİ’lere yönelik MentorEGE programına katılan 11 firma Ar-Ge, yenilik destek programlarına başvurdu; 14 firmanın Ar-Ge harcamaları ve nitelikli personel istihdamında artış yaşandı

Üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olan ve İzmir Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) ve Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji ve Uygulama Merkezi (EBİLTEM) Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TTO) ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘MentorEGE: KOBİ’ler İçin İnovasyon Programı’, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görülen 6 projeden biri olarak 9 aylık eğitim sürecini başarılı ile tamamladı. Mentorler ve KOBİ’ler proje sonunda bir kapanış etkinliğinde bir araya geldi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi, İzmir ABİGEM Yönetim Kurulu Başkanı Ateş İlyas Demirkalkan, MentorEGE programının ürün, servis ve iş modeli ile uluslararası ölçekte büyüme potansiyeli taşıyan, ancak Ar-Ge, inovasyon yönetim kapasitesi düşük KOBİ’ler için uluslararası standartlara uygun, yerel ve ulusal ihtiyaçlara özgü sürdürülebilir ve izlenebilir bir danışmanlık mekanizması olduğunu belirtti.

FARKINDALIK YARATILDI
İzmir ABİGEM Direktörü Arzu Amirak ise “Projede 40 mentor adayı 60 saatlik eğitim programına alındı ve mentörlük bilgi ve birikimi geliştiridi. Mentorlük hizmetinden yararlanacak firmaların ise daha önce bir Ar Ge ve yenilik desteğine başvurmuş ve ancak destek almamış olması ve belirli bir Ar Ge kültürüne sahip olma şartı arandı” diye konuştu.
EÜ EBİLTEM TTO Müdürü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sükan ise “Proje sonunda KOBİ’lerin Ar Ge ve yenilik farkındalığının artması, Ar- Ge ve yenilik kültürünün oluşması sağlandı. Üniversite sanayi işbirliklerinin artışının da hedeflendiği proje ile mentorlük hizmetine standart gelmesi sağlanırken, KOBİ’ler için yenilikçi bir atmosfer yaratılmış oldu” dedi. Proje sonunda elde edilen başarı ile 11 firma TÜBİTAK Ar-Ge, yenilik destek programlarına başvururken Ar-Ge ve yenilik harcamalarında ve nitelikli personel istihdamında artış yaşayan firma sayısı 14’e ulaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here