AKP’nin seçimlerde iktidarı kaybetmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP’li Baykal arasında sürpriz bir görüşme yaşandı. Baykal, görüşme sonrası, “Cumhurbaşkanı her türlü koalisyon çözümüne açık” dedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanlığı için MHP’nin de sıcak baktığı eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Dışişleri konutunda görüştü. Dün saat 12.15’te başlayan görüşmenin iki saati geçtiği belirtildi.

KOALİSYON YETKİM YOK

Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bilgilendirdiğini söyleyerek olası koalisyon çalışmalarında bir rol üstlenip üstlenmeyeceğine ilişkin “Benim burada bir koalisyon görüşmesi yapma yetkim yok. Partiler var, genel başkanları var, yetkili organları var. Onlar bir çalışmalar yapıyorlardır umarım, tahmin ederim. Benim herhangi somut bir girişimim söz konusu olamaz. Şimdi de geçici meclis Başkanı olacak kişi sıfatıyla karşılıklı değerlendirmeler yaptık” ifadelerini kullandı.

Görüşmeyi “geniş ve verimli” diye niteleyen Baykal, “Önümüzdeki dönemin gündemi, çalışma konuları, Türkiye’nin önündeki sorunlar ayrı ayrı kapsamlı bir şekilde konuşuldu “dedi.

HER TÜRLÜ ÇÖZÜMÜNE AÇIK

Görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu’ya bilgi vereceğini belirten Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanının özel bir talebi yok, ben tespitler yaptım tabii ki. Türkiye’e bir çözümün bulunması gerektiği konusunda ortak olduğumuzu gördüm. Her türlü koalisyon çözümüne açık bir anlayış içinde olduğunu gördüm. Bir an önce hükümetin oluşması anlayışı içinde olduğunu ve olası tüm modelleri değerlendirmeyi açık olduğunu gördüm.” Erken seçimin gündemde olmaması gerektiğini de sözlerine ekleyen Baykal, “Millet bir irade ortaya koymuştur” dedi.

Baykal’a davetin, en yaşlı milletvekili sıfatıyla açılışta TBMM Başkanlığı’nı üstlenecek olması nedeniyle yapıldığı belirtildi. Öte yandan Baykal Dışişleri Konutu’ndan ayrıldıktan hemen sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile buluştu. Baykal, 2002 seçimlerinden sonra da o dönemde siyasi yasaklı Erdoğan’ın Meclis’e girmesi önündeki hukuki engelleri kaldırılmasında katkıda bulunmuştu.

12 yıl önce de görüşmüşlerdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Milletvekili Deniz Baykal, 12 yıl önce kritik bir görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşmeyle birlikte, siyasi yasağı bulunan Erdoğan’a Başbakanlık yolu açılmıştı. Erdoğan-Baykal’ın ilk kritik görüşmesi 22 Şubat 2003’te gerçekleşmişti. Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de bir şiir okuduğu gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra AKP’nin kurucu Genel Başkanı olmasına rağmen, sicilindeki bu hapis cezası nedeniyle milletvekili adayı olamamıştı.

2002 seçimlerinde AKP tek başına iktidar çoğunluğunu kazandığında, Erdoğan partinin Genel Başkanlığı’nı yürütüyordu. Ancak milletvekili olamadığı için, 2002’de AKP’den Başbakanlık görevini Abdullah Gül üstlenmişti.

AKP, o dönemde de parlamentoda hükümet kurma çoğunluğuna sahip olmasına rağmen, Anayasa değişikliği konusunda yeterli vekile sahip değildi. İşte 2003 Şubat’ında, dönemin ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı olan Deniz Baykal, Erdoğan’la Beylerbeyi Bosphorus’ta gizli bir ikili görüşme yapmış, bu görüşmeden çıkan uzlaşma sonucu, parlamentoda AKP ve CHP’nin oylarıyla gerekli Anayasa değişikliği geçirilmişti.

Bu Anayasa değişikliği ile Erdoğan’ın cezasının milletvekilliğini engellemesi durumu ortadan kaldırılmış, Erdoğan da Siirt’te yapılan ara seçimlere girerek, TBMM üyeliğini kazanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here