Sabah ilk işim kitaplı odamın kapısını açıp kitaplarıma günaydın demek olur. Öncelikle de dostlarımın şiir kitaplarından birkaç dize okuyarak güne başlamak, bir tat verir bana.
Raflarıma yeni kitaplar ekliyorum. Kitap dostum, yoldaşım oluyor. Onların hepsinden söz etmek istiyorum. Okur dostlarımla da paylaşayım diyorum.
Yetişebildiğimce kimi yazın dergilerine gönderiyorum yazdıklarımı, kimilerini köşemde değerlendirmeye çalışıyorum.
Her kitap bir emek işi elbet. Hevesle yazılıp bir an önce baskıya verilen o özenci kitapları çıkaranları eleştirmek de işim değil benim. O duygularımı saklı tutuyorum içimde.
Son günlerde adresime gelen dost kitapların dışında, imza günlerinde aldıklarım çığ gibi büyüyor. Hiç şikâyetçi değilim bu durumdan.
Sözü uzatmadan birkaç kitaba dokunayım, sizlerle de paylaşayım dedim. Eh sıcağı sıcağına şiir kitabı çıkaran bir arkadaşınız olarak, şiir kitabına öncelik vermemek olanaksız.

***
Mahzun Doğan gönlü İzmir’de, kendisi Ankara’da yaşayan bir şair dostum. Geçtiğimiz yıl iki şiir kitabıyla çıkıp geldi: “Uyyyy…Aha!”, “Eski Mahalle”. İkisi de Medakitap Yayınları’ndan.
Mahzun Doğan “Uyyyy… Aha!”da, genç yaşta yitirdiğimiz müzisyen Kâzım Koyuncu’nun Hayde şarkısından esinlenerek bir destan şiir oluşturmuş bu kitapta.
Bir şarkının hüzün çınlaması, Mahzun’un şiirlerine öylesine girmiş ki, dizeler arasında şarkılarca akıp gidiyorsunuz.
Eski Mahalle, Mahzun Doğan’ın yaklaşık yirmi beş yıl içinde yazılmış, bazıları dergilerde çıkmış, şiir okurunun belleğine kazınmış, antolojilere girmiş şiirlerini içeriyor. “Şiir serüvenini yansıtan antoloji” de diyebiliriz Eski Mahalle’ye.
Eh hepimizin de geçmişinde ne güzel “eski mahalleleri” vardır.

***
SÜRELA, Dilruba Nuray Erenler’in 2015 Enver Gökçe Şiir Yarışmasında birincilik ödülünü alan kitabı. Sürela sözcüğünün “tan vakti kızıllığı” olduğunu da öğreniyoruz Erenler’den.
Artshop’tan çıkan kitapta “hayal perdesi aralanmış”, süresiz aydınlıklara açılan 36 şiir yer alıyor. Erenler için şiir, “her bahar bir denizi çekiyor gözümden” dediği sevgili kadar değerlidir, anlamlıdır.
Şiirlerinde özgün dizeleriyle Prevert, Behçet Aysan, Hilal Karahan,Sabahattin Ali, Ece Ayhan, Seferis, Şükrü Erbaş, İlhan Berk, Melih Cevdet, Edip Cansever’i de konuk etmiş Nuray Erenler.

***
Ulaş Nikbay 1976 doğumlu. Genç kuşağın da ilgiyle izlediği bir şair. “Aort”la değişik bir yol denedi şiirlerini kitap olarak okura sunmak için. Bir manifestoyla ‘ya holding yayınevlerinin kapıkulu olacaksın’ ya da durumdan iş alanı yaratan tüccarlarla oluşan ‘parasını verip kitabını bastıracaksın; başka yol yok’ kuşatmasını aşarak yayımladı “Aort”u.
“Kirlenmiş yayıncılık sisteminin şartlarını kabul etmeden kendine yeni bir yol” açtığını belirtiyor Ulaş Nikbay. Bu konu düşünmeye, tartışmaya değer aslında. Belki bir başka yazıda.

***

Fatma Aras halk şiirinin varsıl olanaklarını kullanarak, hece ölçüsüyle şiire başlar. “Saklıyım”la 2008 yılında kitaplı yaşama katılır. Hece’ye gönül veren şair, daha sonra serbest şiire de kalem çalar. Göğü Azalan Kuşlar, Ağrılı Beklemeler bu tür şiirlerine ev sahibi olur.
İnsanın ve yaşamın derinliklerindeki imgelere açıktır Aras. Şiirin iyileştiren, gönendiren, direnen, insana dayanan yanında yer alır. Özlemini, acısını, sevincini, sevdasını şiiriyle anlamlandırır.
Bu kez Etki/Dize Yayınları’ndan “Söz ve Hançer”le, hem serbest, hem hece şiirlerinin ortaklığıyla geldi karşımıza. Hoş geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here