Bornova Belediyesi’nin Doğa ve Köy Turizmi Projeleri kapsamında düzenlediği Kiraz Festivali büyük ilgi gördü. Üretici ile tüketici buluşturan festivalde en iyi kirazı yetiştirenler de ödül aldı

Bornova Belediyesi tarafından ilki geçen yıl düzenlenen ve büyük ilgi gören Kiraz Festivali’nin ikincisi de büyük bir coşkuya sahne oldu. Yerel seçimler sonrası mahalle statüsü alan köyleri ekonomik ve sosyal olarak kalkındırma amacıyla başlatılan ‘Doğa ve Köy Turizmi’ projelerinin ilki olarak hayata geçirilen festivalin ikincisi, başta Bornovalılar olmak üzere pek çok İzmirliyi Beşyol’da buluşturdu. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın eşi ve çocukları ile yer aldığı coşkuya; Bornova Kaymakamı Kadri Canan, CHP İl Yöneticileri, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Nihat Çalışkan, AKP İlçe Başkanı Arslan Keskin, MHP İlçe Başkanı İbrahim Yayla, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de ortak oldu.

ÜRETİCİ MEMNUN
Vatandaşlar eğlenceli bir gün geçirirken, üreticiler de festival alanındaki stantlarında kirazlarını sergileyip satış yaptı. Doğal ve el emeği ürünlerden alan, yeme ve içme ihtiyaçlarını yine buralardan karşılayan vatandaşlar yöre ekonomisine katkı da sağladı. Renkli görüntülere sahne olan festivalde İzmir Folklor Eğitim Merkezi ile Ege Yörükleri Derneği Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileri büyük bir ilgiyle izlendi. Ceyhun Şişmanoğlu, Aslı, Zeynep İlhan ve Sevil Daşkın’ın sahne aldığı konserlerde şarkı ve türküler hep birlikte söylendi, halaylar çekildi.
Başkan Olgun Atila, “Göreve gelir gelmez tarım ve hayvancılığın sürdürüldüğü mahallelerimizin kalkınması için stratejik planımızı oluşturduk. Sivil toplum örgütlerimizle ve muhtarlarımızla bir araya gelerek yol haritamızı çizdik, 12 köyümüzün de içinde bulunduğu bir kooperatif kurduk. Bütün hemşehrilerimin bu kooperatife üye olup bu ekonominin içine girerek ürünlerini en iyi şekilde değerlendirmesini arzu ediyorum” dedi. Atila, şehirdeki insanlarla köylerde yaşayanları bir araya getirerek kaynaşmayı sağlayan başka pek çok projeyi de sürdürdüklerini söyledi.

En güzel kirazlara ödül
Festival etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Kiraz Yetiştiriciliği Teşvik Yarışması’nda en güzel kirazların sahiplerine ödülleri verildi. Yarışmada Cemil Baydu’nun yetiştirdiği kirazlar en iyi ürün seçilirken, Mustafa Bay ikinci, Nevzat Davran üçüncü oldu. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, dereceye girenlerin ödüllerini meclis üyeleriyle birlikte verdi. Yarışmada tarımsal üretimi destekleyici makina ve yardımcı aletler ödül olarak dağıtıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here