Bu Almanlara, Hollandalılara kızmayalım, belki azıcık da teşekkür etmeliyiz. Eski bir danışman ve araştırmacı olarak söz konusu iki ülkede yaşananlar nedeniyle yurt dışında ve içindeki ‘Evet’ oylarının kesin olarak 2 puan arttığını görüyorum.”

Böyle diyor AKP milletvekili. Senin “Evet” oyların batsın. Neye karşılık bu iki puan? Ülkenin itibarına, haysiyetine, onuruna karşılık. Yazıklar olsun. Hani Tayyip Erdoğan ‘Hayır’ oylarının çukur demek olduğunu söylüyor ya, işte gerçek çukur tam da bu.

Kadın bakanı polisler terbiyesizce durdurmuş, diplomatik kişileri hukuksuzca gözaltına almış, gurbetçi vatandaşlarımız gaddarca, hayasızca darp edilmiş, onurumuz zedelenmiş, dış itibarımız yerlerde sürüklenmiş, beyfendi ‘Teşekkür edelim, iki puan daha artırdık’ diyor. Bu nasıl bir gaflettir, nasıl bir aymazlıktır.?

Senin kurnazlığına adamlar küstahça cevap vermişler. “Siyasi propagandayı gidin kendi ülkenizde yapın” diyorlar. Bunlar “Gireriz de gireriz” diye tutturmuşlar. Hem havadan hem karadan taarruza geçiyorlar. Sonuç ortada. Şimdi ne yapacaksın? İtibarını nasıl kurtaracaksın? Birkaç nota bu işin çözümü mü? Ekonomik yaptırım uygulayacak gücün yok. Zaten Ekonomik Bakanı Nihat Zeybekci ne diyor;

Hollanda’ya şu anda ekonomik yaptırım uygulayacak noktada değiliz. Öyle bir şey sözkonusu değil. Bu adımları attığımız zaman iki taraf da zarar görecek.”

Bakan, uluslararası ilişkilerde karşılıklı çıkarların söz konusu olacağını söylüyor ve son noktayı koyuyor “Gerisi laf-ı güzaf.”

İşte bu kadar. Ne olacak şimdi? Nerede bizim uluslararası alandaki saygınlığımız? Bu rezaleti nasıl gidereceksiniz?

Değer miydi iki puanlık “Evet” artışına?

Şimdi AKP hükümeti bu krizden kazançlı çıktığına inanıyor. Hollanda hükümeti, yapılacak seçimlerde sağcı partiden, milliyetçi oyları devşirecegini öne sürüyor. Sağcı Özgurlukler Partisi de bu olaylardan kendisine pay çıkarmaya çalışıyor.

Bunların bu krizden kazançlı çıkıp çıkmayacağını seçim ve referandum sonuçları belirleyecek. Peki kaybeden kim? Kaybeden çok açık. Türkiye’nin itibarı. Uluslararası saygınlığı, her geçen gün kan kaybeden ve bu olaylarla dip yapan dış politika…

Yazık oluyor bu ülkeye çok yazık…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here