1 Haziran’da başlayan sistem değişikliği sırasında şifreleri değiştirdiği ve sistemi kilitlediği iddia edilen Kenkart firmasına 1 yıl ihalelerden men cezası geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT’ta Ocak ayında yapılan ihale sonrasında elektronik ücret toplama sistemi 1 Haziran’da yeni firmaya devredilecekti. Değişiklik sürecinde yaşanan aksaklıklar ve oluşan zararda ilk fatura 16 yıldır sistemi işleten Kentkart firmasına kesildi.
Geçtiğimiz hafta başında ortaya çıkan sistem krizi sonrası belediye gelirlerinde milyonlarca liralık maddi zarar oluşturan ve eleştirileri de beraberinde getiren elektronik ücret toplama sisteminde yaşananlara önemli bir gelişme daha yaşandı. Belediyenin 16 yıl sonra ilk kez kağıt bilet uygulamasına geçtiği süreçte, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun “Zarar firmaya ödetilecek. Gerekirse iki firma birden bu zararı karşılayacak” açıklamasının ardından ilk önemli karar Kamu İhale Kurumu’ndan geldi.

İLK CEZA GELDİ
Kent içi toplu taşıma ağında ESHOT, İZULAŞ, İZDENİZ, İzmir Metro, İZBAN’da sistemin devre dışı kaldığı krizin ardından yaşanan durumu yargıya taşıyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, devir süreci öncesinde mevcut hizmetleri yerine getiren İzmirli Kenkart A.Ş. firması hakkında yasal işlem başlatıldığını duyurmuştu. Toplu taşıma hizmetlerini yerine getiren ESHOT Genel Müdürlüğü’nün Ocak ayında gerçekleştirdiği ihalenin ardından itirazlarını idareye sunan ve devamında Kamu İhale Kurumu’na (KİK) taşıyan Kentkart firmasının sözleşme gereği sistemi çalışır halde teslim etmediğini ve şifreleri değiştirdiğini açıklayarak gereken yasal haklarını kullanacağını açıklayan belediyenin girişimleri sonucunda Ankara’dan önemli bir karar geldi.

TÜM İHALELERDEN MEN
Belediyenin sunduğu şikayetleri inceleyen Kamu İhale Kurumu, firmanın kamu ihale yasasına ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığı ihale sözleşmesinin hükümlerine aykırı hareket ettiği tespitine vardı. Buna göre İçişleri Bakanlığı, hizmet alımıyla ilgili olarak 39 milyon 482 bin TL ile yüksek teklif sunan ve ihaleyi kaybeden Kentkart A.Ş.’nin 1 yıl süresince tüm ihalelere katılmasını yasaklama kararı aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here