Kayısıda yüzde 108.1’lik artış öngören TÜİK’e üreticilerden cevap geldi. Üreticilere göre kayısıda rekolte kaybı yüzde 40 düzeyinde olacak

Geçtiğimiz gün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Bitkisel Üretim 1. Tahmini verilerine göre, kayısı rekoltesinde yüzde 108.1’lik artış öngörülüyor. Ancak TÜİK’in tahminlerine üretici katılmıyor. Üreticilere göre kayısıda rekolte kaybı yüzde 40 düzeyine yaklaştı. Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, “Bu yıl meyve sebze gurubu ürünlerinin üretiminde bir düşme olmaz. Fiyatlar geçen seneye göre yüksek olmaz. Ancak kayısıyı bu yıl yine don vurdu. Kayısı fiyatlarının inmesi konusunda yine sıkıntı yaşayabiliriz. Meyve, sebze, yağlı tohumlar ve hububat rekoltesinde bir sıkıntı yok” dedi.

ÜRETİM YÜKSELMELİ

Türkiye’nin üretimin daha yüksek olması gerektiğine de dikkat çeken Başkan İbrahim Yetkin şöyle devam etti: “Türkiye’de bundan daha yüksek bir üretimin olabileceğini görmek lazım. Nüfus artışı var ve bu oranda üretim artışı söz konusu olamıyor. TÜİK’in tahminleri normal bir artış anlamına geliyor. Buğdayda biz 23 milyon ton olarak tahminde bulunmuştuk. Bu durumda buğday ithalatına gerek kalmayacaktır. Çünkü Türkiye’nin yıllık tüketimi 20 milyon ton dolayında. Bu durumda 2.5 milyon tonluk bir buğday rezerv oluyor ve bu yıl buğday ithalatına gerek kalmayacak.”

Yetkin, TÜİK’in yüzde 18.4’lük artışına karşın, buğday üretiminde yüzde 25 oranında artış tahmin ettiklerini belirterek, “Geçen yıla oranla rekoltede bir yükselme var. Bu sene hububat yönünde Türkiye olumlu bir seyir izledi. İklim koşullarının bu şekilde gitmesiyle bir artış meydan geldi. Üretim artışlarını olumlu olarak görüyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here