Seçim hengamesiyle gürültüye gitti. Türkiye Katar ile Askeri İşbirliği Anlaşması imzaladı. Basra Körfezi’nde birçok ilimizden daha küçük yüzölçümlü bir yarım ada Katar. Nüfusu iki milyondan biraz fazla. Ancak yarıdan fazlası Uzak Doğu ülkelerinden gelmiş çeşitli ırk ve dinlerden gariban işçiler. Geri kalan “vahhabi sünni” Araplar. Petrol ve doğal gaz kaynaklarıyla dünyanın en zengin ülkelerinden. Diğer körfez ülkeleri gibi monarşi ile yönetilen Emirlik. Demokrasi, insan hakları gibi değerlerden uzak. ABD Hazine Bakanlığı ve daha birçok batılı ülke tarafından başta Suriye olmak üzere Orta Doğuda Sünni, Selefi köktendinci terörist gruplara parasal ve askeri destek vermekle suçlanıyor. Bu anlaşmayla Türkiye ve Katar “karşılıklı olarak” topraklarında askeri üs kurmayı, kuvvetler konuşlandırmayı, ortak askeri tatbikatlar yapmayı, hava sahalarını kullanmayı öngörmekte.

NATO’nun en güçlü ordularından birine sahip, ABD’nin stratejik ortağı, AB ye aday ülke Türkiye’nin özellikle askeri güç olarak “kıytırık” diyebileceğimiz bir ülkeyle böyle bir anlaşmaya neden ihtiyacı oldu? Son yıllarda her iki ülkenin “en üst düzeyde” karşılıklı ziyaretlerde bulunduğunu, ağırlıklı olarak “ekonomik” ve de “finansal” (son beş ayda Türkiye’ye giren kaynağı belirsiz 7 milyar dolar gibi) ilişkiler içinde olduğunu biliyoruz da şimdi bu “askeri işbirliği” olayı nerden ve neden ortaya çıktı diyeceksiniz.

Anlaşmanın Katar ve Suudi Arabistan’ın Suriye’de Esad rejimine karşı savaşan Sünni kökten dinci muhaliflere desteklerini artırdığı bir döneme rastlaması “soru işaretleri” taşıyor. Bölgede İran ve Esad Suriye’siyle “özdeşleşen” “Şii, Alevi, Nusayri” mezhebinin “yok edilmesini” hedefleyen Sünni vahhabi ittifakının Suudilerle birlikte liderliğini yapan bir ülkeyle Türkiye’nin askeri işbirliği anlaşması yapması ne anlama geliyor? Anlaşmanın “Bölgede güvenlik! ve istikrarı! sağlamak” amacıyla yapıldığı belirtilmekte. Topraklarında “devasa” ABD üsleri bulunan Katar’ın, bölgenin en büyük ve güçlü ordusuna sahip Türkiye’nin “güvenlik” için birbirlerine ihtiyaçlarımı var? İstikrar içinmiş. Güldürmeyin insanı. Bu Sünni vahhabi krallık ve emirlikler ülkelerinin destek ve provokasyonlarıyla bölgede “istikrar mı” kaldı?

ABD dahil birçok batılı ülkenin yöneticilerinin Esad rejiminin devrilmesi konusunda Suriye’de “istedikleri gelişmelerin olmadığını” açıkladıkları bir sırada, Esad ve Şii mezhebinin yok edilmesi tutkulu takıntısını sürdüren hükümetimizin Katar ile başka projelerimi var? Yoksa ABD ve batılı müttefikleri kabul etmese bile Türkiye’nin Suriye sınırında öngördüğü “no-fly zone” (uçuşa kapalı tampon bölge) uygulamasının bu işbirliği marifetiyle gerçekleştirilebileceği mi düşünülmekte?Dilim varmıyor ama yoksa Esad’ın devrilmesi için başka hesaplar mı var?

Suriye sınırımızda her gün vahametini daha da artıran “insanlık trajedisi” ve “belalar” yetmez mi?İnşallah önümüzdeki günlerde aklı başında bir koalisyon hükümeti kurulurda “saldırgan,takıntılı ve tek kişinin ihtiraslarına dayalı” Suriye ve Orta Doğu politikalarından vazgeçilir ve Türk Dış Politikası’nın “akılcı, ölçülü, dengeli ve ulusal çıkarlarımıza uygun” bir çizgiye dönmesi sağlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here