KARŞIYAKA Belediyesi tarafından başlatılan ve kısa sürede tüm Türkiye’ye yayılan “Karşıyaka’nın Filizlerini Geleceğe Hazırlıyoruz – Her Apartman ile Bir Öğrenci Okutuyoruz” projesi akademik çevre ve sivil toplum kuruluşlarından tam not aldı. Sorumlu Şehirler Konferansı düzenleyen Kadir Has Üniversitesi ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği, Karşıyaka’nın Filizleri’ni, Türkiye’nin en iyi sosyal sorumluluk projeleri arasında gösterdi. Konferansa katılan bazı belediye başkanları da projeyi kendi ilçelerinde uygulamak için çalışma başlatacaklarını söyledi.

HEDEF BİN ÜNİVERSİTELİ

Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleşen konferansa, akademisyenler, farklı kentlerden ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üniversiteliler katıldı. Konferansta konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Karşıyaka’nın Filizleri Projesi sayesinde; ilçemizdeki apartmanlar, hatta muhtarlar, meslek odaları, STK’lar, belediye çalışanları ve kentin farklı dinamikleri üniversite öğrencilerine burs veriyor. Burs alanların sayısı 200’ü buldu ancak hedefimiz 1000 üniversiteliye ulaşabilmek” dedi.

PROJE NASIL OLUŞTU
Belediyelerin, yasal olarak üniversite öğrencilerine burs verme imkanı olmadığından yola çıkan Karşıyaka Belediyesi, “Karşıyaka’nın Filizleri” projesini başlattı. Proje kapsamında, ihtiyaç sahibi her öğrenciye ayda 300 lira burs verilmesi kararlaştırıldı. Apartmanlar, muhtarlar, STK’lar, taksi durakları, meslek odaları, belediye çalışanları ve meclis üyeleri de projeye katıldı. Ekim ayından bu yana 211 üniversiteliye burs imkanı sağlandı. Türkiye’nin farklı belediyeleri de projeyi örnek alarak kendi ilçelerinde uygulamaya başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here