Atık pillerin doğaya karışmasını önlemek amacıyla Karşıyaka Belediyesi, hizmet binasının zemin katına ‘Atık Pil Toplama Makinesi’ yerleştirdi

Karşıyaka Belediyesi, Atık Pil Toplama Makinesi (APTOM) uygulamasını hayata geçirdi. İçerdiği kimyasallar nedeniyle çevre kirliliği yaratan ve kanser gibi çeşitli hastalıklara yol açarak insan sağlığını tehdit eden atık pilleri toplamayı hedefleyen belediye, ilk makineyi hizmet binasının girişine yerleştirdi. Uygulamaya sahip çıkan Karşıyakalılar, kısa sürede yüzlerce atık pili makineye atarak çevre kirliliğiyle mücadeleye katkı koydu. Projeyi yaygınlaştırmayı amaçlayan Karşıyaka Belediyesi, önümüzdeki günlerde Çarşı Kültür Merkezi ve Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’ne de Atık Pil Toplama Makinesi yerleştirecek. Bu makinelere atılacak her pil için puan kuponu kazanılacak. En çok puan biriktiren çocuklar, Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile öğle yemeğinde bir araya gelecek. Atık pillerin toplanarak bertarafının sağlanacağı bu projeyle hem doğa korunacak hem de konuya ilişkin farkındalık yaratılmış olacak.

ÇOCUKLAR İSTEDİ, BİZ YAPTIK
Projeyi çocukların isteği üzerine hayata geçirdiklerini belirten Başkan Akpınar, “Atık piller, çevremiz için büyük tehlike oluşturuyor. Doğada kaybolması en zor kimyasallardan biri. Bu yüzden belediyemizin giriş katında yaptığımız yeni düzenlemeyle beraber, Atık Pil Toplama Makinesini uygulamaya aldık. Makine, pillerin doluluk oranını da belirliyor ve atılan pilde enerji varsa geri veriyor, bitmiş pilleri ise içine alıyor. Toplanan pillerin bertarafı sağlanarak doğaya karışmaları engelleniyor. Biz bu projeyle çocuklarımızın taleplerini yerine getirmiş olduk. Karşıyakamızın duyarlı çocuklarına teşekkür ediyorum. Kısa sürede bu makinelerin sayısını artıracağız ve yeterli puan toplayan çocuklarımızla öğle yemeği yiyeceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here