ADANA’da 10 gün önce hasadına başlanan karpuzun kilo fiyatı tarlada 35 kuruşa kadar düştü. Bu sezon 800 bin ton rekolte bekleyişi ile yaklaşık 130 bin dekar alana karpuz ekilirken Adana’da havanın yağışlı ve serin gitmesi bu meyveye olan talebi düşürdü. Talep olmayınca kilosu 2.5 lirayı bulan erkenci ürün karpuzun tarla fiyatı hızla geriledi. Adana’nın Karataş İlçesi’nde bazı üreticiler, tüccarın karpuza kilo başına 10 kuruş talep ettiğini ileri sürse de Adana Büyükşehir Belediyesi Hal fiyatları listesinde birinci sınıf karpuzun kilosu 90, ikinci sınıf karpuzun kilo fiyatı ise 40 kuruş olarak belirlendi.

DÜNYADA ÜÇÜNCÜYÜZ
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre Türkiye’de 2014 yılı itibarıyla 28 milyon 569 bin 781 ton olan sebze üretiminin 3 milyon 885 bin 617 tonunu karpuz oluşturuyor. Bu üretim rakamı 2015 yılı birinci tahmin verilerine göre 3 milyon 919 bin 962 tona çıkacak.
Ülkemizde karpuzun üretiminin illere göre dağılımında ilk sırada üretimden aldığı yüzde 18.7’lik pay ile Adana geliyor. Antalya, İzmir, Diyarbakır izliyor. Ülkemiz, dünya karpuz üretiminde son yıllara kadar Çin’in ardından ikinci sırada geliyordu. Geçen yıl İran üretimde Türkiye’nin çok az önünde yer aldı. Çin, karpuz üretiminde tartışmasız olarak çok açık farkla birinci sırada bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here