Karabağlar Yöresel Yemek Yarışması büyük ilgi gördü. Yarışmada zeytinyağlılardan hamur işlerine, et yemeklerinden tatlılara kadar birçok yöresel yemek birincilik için mücadele etti

Karabağlar Belediyesi tarafından Semt Merkezleri Yıl Sonu Şenliği etkinlikleri kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması büyük ilgi gördü. Uğur Mumcu Parkı’nda gerçekleştirilen etkinliğe Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da katıldı. Karabağlar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, İzmir Aşçılar Derneği ve Karabağlar Halk Eğitim Merkezi’nin birlikte düzenlediği yemek yarışmasına semt evlerinden 54 kursiyer katıldı. Zeytinyağlı yemekler, hamur işleri, et yemekleri ve tatlılar olmak üzere 4 kategoride yarışan kursiyerlerin yemekleri jüri üyeleri tarafından lezzet, sunum ve yöresel zorluluk değerlendirmelerine göre puanlandırıldı. Yarışmada emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Selvitopu, “Geçtiğimiz yıl kursiyerlerimiz ellerinden geleni yaparak çok güzel yemekler sunmuştu. Bu yıl daha organize bir şekilde gördüm. Daha çok kişi yarışmaya katılmış. Bu yarışmaları yaymak istiyoruz. Bu kadar geniş katılımdan dolayı mutluyuz. Karabağlar Belediyesi olarak hedefimizi kültür, sanat ve gelenekleri yaşatmak. Gösteri yapmak değil” dedi.

KATILIM ŞAŞIRTTI
Yarışma öncesinde söz alan İzmir Aşçılar Derneği Başkanı Necdet Polat ise “Birçok belediyenin yemek yarışması etkinliğine katıldım. İlk defa bu kadar çok yarışmacıyı Karabağlar’da gördüm. İlk defa yemeği bu kadar seven kursiyerler gördüm. Buradaki yarışmacıların hepsinin birinci olması mümkün değil ama hepiniz gönlümüzde birincisiniz” diye konuştu.
Etkinlikte hafta başında hayatını kaybeden İzmir Büyükşehir ve Karabağlar Belediyesi Meclis Üyesi Latif Büyükdağ da unutulmadı. Büyükdağ’ın ailesine başsağlığı mesajı iletilirken akşamki konser de iptal edildi.

El emeği ürünler beğeni topladı
El sanatları kursundan elde edilen ürünler de Uğur Mumcu Parkı’nda kurulan stantta satışa sunuldu. Kursiyerlerin el emeğiyle hazırladığı ürünler vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Etkinlikte çocuklar da unutulmadı. Onlar da resim yapma, yüz boyama, balon katlama ve dans şovlarla unutulmaz bir gün yaşadı.

İşte yarışmanın birinci lezzetleri
Yarışmada Zeytinyağlı Yemekler Kategorisi’nde birinciliği Fikriye Kalaycı ‘Avakado Yatağında Bezelyeli Enginar’ yemeği ile aldı. Etli Yemekler Kategorisi’nde Fehime Dağ ‘Bunbar’ yemeği ile birinci oldu. Tatlılar Kategorisi’nde birinciliği Gülistan Salim ‘Burma Baklava’ tatlısı ile kazandı.
Hamur İşleri Kategorisi’nde birinciliği Melek Kaşıkara ‘Hingel’ ile elde etti. Kazananlara çay-kahve takımı, mikrodalga fırın ve düdüklü tencere gibi hediyeler verildi. Başkan Selvitopu, emeklerinden dolayı semt evleri aşçılık ve pastacılık kursu hocası Berna Ertem, Karabağlar Halk Eğitim Müdürü Haluk Karaca ve İzmir Aşçılar Derneği Başkanı Necdet Polat’a teşekkür belgesi verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here