Anadolu yaylası tek vücut oldu. Anneler kuzularına kınalar yaktılar.
“Onbeşliler”, futbolcular, “Tıbbiyeliler”, Liseliler, cepheye koştular; gönüllü! Bir metrekareye 6 bin mermi düştü. “Nusrat”, “Hamidiye”, “Mesudiye”, Seyit Onbaşılı Conkbayırı, Kilitbahir, Anafartalar’ı, 57.Alay’ı ile Çanakkale’de… Fransız Mareşal Foş’a “Bana 600 bin kişilik ordu verseler, Mustafa Kemal’in 50 bin askerinin üzerine gitmeye tereddüt ederim”, bir ayağını ve kolunu kaybeden Anzak General Bridges’e de “Askerlerimiz! Türkler gibi mert bir milletle savaştığınız için daima iftihar edebilirsiniz.” dedirten zafer! O Çanakkale Savaşı ki, Tarihçi-Yazar Sinan Meydan’ın da dediği gibi; “yıkık bir imparatorluktan çıkacak genç Cumhuriyet’in ilk izlerini taşır!”

***

Çanakkale’de de kadınlarımız; Milli Mücadele’deki gibi birer Kuvvacı’dır. Cephede silah ellerindedir! Anzak mektupları, İngiliz, Fransız,Mısır gazeteleri birer kaynaktır. 25 Nisan 1915 çıkarmasında yaralanan bir denizci asker, kıyıdaki küçük bir evde, çarpışmalar
sonucu ele geçirilen keskin nişancı bir kadın savaşçıyla karşılaşır.
Mektubu şöyledir: “(…) O, bir Türk kadın savaşçıydı ve durmaksızın saklandığı evden ateş ediyor, teslim olmuyordu. Yakalanana kadar,
bir pencereden ısrarla ve özellikle de subaylarımızı hedef alarak ateş etmişti. Üzerinden öldürdüğü 16 askerin künyesi çıktı.” (Bu bölüm; kadının erkekle eşitliği fıtrata ters diyenlere ithaftır !)

***

Çanakkale Zaferi ile Dünya ve Türkiye tarihinde sahneye çıkan bu ülkenin “En Büyük Değer”i Mustafa Kemal’i hurafeler ve bilgi yanlışları, kerametler mucizeler ile -kimse- itibarsızlaştırmasın… Boşuna uğraşmasınlar. Başaramazlar! O Mustafa Kemal ki, savaşı zaferle taçlandıran, Anafartalar’da, Arıburnu’nda, Conkbayırı’nda inisiyatif alabilmiş yüksek öngörülü dehadır… Peki nedir Çanakkale’nin anlamı?
“Çılgın Türkler”de Turgut Özakman gayet net açıklamış; “Çanakkale’nin; tarihin uğursuz akışını durdurarak, geciktirerek Milli Mücadele’ye zaman ve millete özgüven kazandırdığı; Kuvayı Milliye ruhunu hazırladığı doğrudur. Ama bu uğursuz akışı geri çeviren Milli Mücadele’dir. Milli Mücadele, yalnız bir Kurtuluş Savaşı değil, Çanakkale’nin de görkemli bir rövanşıdır.” Bize göre de ulus olma bilincimizi uyandırmıştır Çanakkale.
Dünya’nın da geleceğini değiştirmiştir. “Anadolu bizimdir dalgalan bayrağımız” diye haykıran “Kemalin Askerleri” sayesinde kanlı yazıldı kuruluşun senfonisi Çanakkale! Yüzyıllarca silinmeyecek bir zaferdir!

***

Bülent Ecevit şiirinden dizelerle selamlıyorum Çanakkale kahramanlarını:
(…) bir garip savaştı Çanakkale savaşı/Kızıştıkça kızgınlığı dindiren
ara verildikçe ateşe /Düşmanı kardeşe döndüren bir savaştı.

Kıyasıya bir savaştı ama saygı üreten bir savaş
yaklaştıkça birbirine /Karşılıklı siperler
gönüller de yakınlaştı /Düştükçe vuruşanlar toprağa
dostlar gibi kaynaştı. /Savaş bitti.
ölenler kaldı sağlar gitti /Köylü köyüne döndü evli evine.
(…)
Yeryüzünde cennet oldu öylece /O cehennem savaş yeri
şimdi Çanakkale Gelibolu
bahçe bahçe/Ülke ülke mezar dolu/Üstü cennet altı mezar/
Çanakkale toprağının
kavga bitmiş mezarlarda/Kaynaş olmuş yiten canlar/
Huzur içinde uyusun/Vuruştukları toprakta
kavgadan kinden uzakta/Yanyana dostça yatanlar.’’

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here