Gültepe İzmir’in en eski ve kozmopolit özelliğiyle en dikkat çeken adreslerinden biri. Yıllar önce yükünü sırtına alanların rotasını çevirdiği Gültepe yıllar sonra bir çoğunun vatanı oldu. Ama onlar bu vatanda öksüz kaldılar. Çünkü senelerce almak için uğraştıkları tapuları hala verilmedi. Peki ne olduda kamulaştırıldığı halde tapular verilmedi? İşte o sorunun yanıtını mahalleli de yıllardır yetkililere soruyor. Vatandaşlar, Toros’taki Saygı ve Ulubatlı Mahallelerinde 500 haneyi ilgilendiren karar için seslerini duyurmak, komşuluk ilişkilerini geliştirmek, yardımlaşmayı artırmak için Güzel Yurdum Komşuluk ve Yardımlaşma Derneği (YURT-DER) çatısı altında birleşti. O dernek aracılığıyla yıllardır reçetesi olmayan soruna çözüm arıyorlar.

YURT-DER Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kutlu; “ Bizim babalarımız buralara geldiğinde satışı yapılan derme çatma evleri alarak Gültepe’ye yerleşti. Buralar alındıktan sonra birileri çıkarak evlerin kendilerine ait olduğunu iddia etti. Vatandaşlara yeniden buraları satmak istediler ama kimse buna yanaşmadı. Zaten insanlarda para yok, ikinci kez para vermek mahallelinin belini büker. Bina vergilerini verdik. Ailelerimiz dişi tırnağıyla kazıyarak yol yaptı, hizmet gelmeyen mahalleyi yaşanılır bir hale getirdi. İçecek su bulamadığımız zamanlar oldu. Bu şartlarda yaşadık ve daha sonra elektrik, su geldi. Buradaki insanların hepsi devlete hizmet etti. Aramızda istiklal gazisi çocuğu olan bile var. Ama bizlere işgalci denildi. Bu ülke için kendi canını ortaya koyan bu insanlara işgalci muamelesi yapılıyor” diyor.

TAPULAR NEDEN VERİLMEDİ?
Mahalelinin iddiasına göre aradan yıllar geçtikten sonra arsa sahibinin avukatı gelerek “Ya para ödersiniz ya da evlerinizi yıktırırız” diyerek vatandaşları tehdit etmeye başladı. Ancak istenilen rakam ödenecek tutarda olmadığı için taraflar uzlaşma yoluna gitti. Hasan Kutlu; “Yasa ‘özel mülkiyetli arsalar üzerinde gecekondu sahipleri ile mal sahibinin uzlaşma sağlayamamı halinde ilgili idareler (valilik, belediye, vakıflar) tarafından kamulaştırma yapılır. Buralar kamulaştırıldıktan sonra oradaki gecekondu sahiplerine dağıtılır. Belediye bu kanuna dayanarak meclis kararı aldı ve bölgeyi 2005 yılında kamulaştırdı. Kamulaştırmanın amacı gecekondu sahiplerine buraların belli bir para karşılığında dağıtılması. Belediye buraları kamulaştırdı ancak yasada belirtildiği gibi vatandaşlara dağıtmadı, tapularımız verilmedi. İnsanlar burada vatansız gibiler. Yaşadıkları evlerin tapularını bir türlü alamadılar, bu da ileriye dönük bir belirsizliğe neden oluyor. ‘Burası ne zaman bizim olacak’ düşüncesi beynimiz kemirip duruyor” ifadelerini kullandı.
Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Genç ise, işgalci olmadıklarını söyleyerek, “Belediye, komisyonda tapuları insanlara vereceğiz kararı aldı. Bİz işgalci değiliz” dedi. Umut KARAKOYUN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here