Karşıyaka’da inşaat vincinin devrilmesiyle hayatını kaybeden operatör Osman Top’un, kendisini kurtarmak yerine bitişikteki apatmanda yaşayanların felaket yaşamasını önlediği ortaya çıktı

CANINI HİÇE SAYMIŞ
Karşıyaka’da, 2 kişinin ölümü, 3 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan inşaat vincinin devrilmesi soruşturmasından kahramanlık öyküsü çıktı. Kazada hayatını kaybeden vinç operatörü Osman Top’un vincin, çalıştığı alanın bitişiğindeki apartmanların üzerine yıkılmaması için kaçıp kurtulmak yerine son anda manevra yaptığı belirlendi

AŞAĞIYI UYARMIŞ

Operatör Osman Top’un yakını Servet Gümüş, “Vinç kurulurken zeminin sağlamlığına bakılmamış. Etrafındaki ağırlıkların birbirine bağlı olması gerekirken bağlantı yok. Bitişiğindeki binada oturanlar var. Osman, devrileceğini fark etmiş. Vinci soldaki boşluğa çevirip aşağıdakilere, (Kaçın vinç devriliyor) diye bağırmış” dedi. 5’TE

Bülent Ecevit Caddesi’nde Esin Sitesi yakınlarındaki inşaat alanında dün saat 17.30 sıralarında meydana gelen olayda, emekli olmasına rağmen kule vinç operatörlüğü yapan 56 yaşındaki Osman Top, inşaata demir bırakmak için çalışmaya başladı. Bu sırada, dengesi bozulan kule vinç büyük bir gürültüyle devrildi. Yaklaşık 60 metre uzunluğunda olan vincin devrilmesiyle, operatör Osman Top ile demir yığının altında kalan demir ustası 61 yaşındaki Şerafettin Esen, olay yerinde yaşamlarını yitirdi. Yaralanan işçiler 46 yaşındaki Çetin Yılan, 54 yaşındaki Mehmet Gürbüz ve 62 yaşındaki Doğan Aypayoğlu, ambulanslarla Karşıyaka Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan yaralıların durumlarının iyi olduğu belirtildi. Vinç operatörünün yakınları, olayı öğrenince inşaat alanına geldi, acı haberi alınca sinir krizi geçirdi.

İHMAL İDDİASI

Olay yerine giderek yaşananlarla ilgili bilgi aldığını belirten Osman Top’un yakını Servet Gümüş, ihmal iddialarında bulundu. Gümüş şunları söyledi:

“Savcı inceleme yaparken oradaydım ve 2 kişinin ölümüne neden olan vinç kurulurken zeminin sağlamlığına bakılmamış. Vincin etrafına konulan ağırlıkların birbirine bağlı olması gerekirken hiçbir bağlantının olmadığını gördük. Vinci zemine sabitleyen beton ağırlıklar demir veya çelik halatlarla bağlanmamış. Üst üste koyup bağlantısız bırakmışlar. Yer meyilli olduğu için dengelemek amacıyla beton bloklar koymuşlar ama onlar da birbirine bağlantılı değil. En son kaldırdığı demirin ağırlığı 700 kilogramı geçmez, bu da vinçin dengesini bozacak bir ağırlık değil. Oradaki uzmanlar vincin 8 tondan fazla ağırlık taşıyabildiğini belirtti. Vincin bugüne kadar devrilmemesi büyük bir şans. Vincin ağırlığının 120 ton, etrafına konulan ağırlıkların da 100 ton olduğunu söylediler, düşünün zemini sağlam olmayan bir yerde o kadar ağırlık bağlantısız konulmuş. Sağlam bir beton dökülüp vinçin onun üzerine konulması gerekirken böyle bir şey yapılmamış. Bu bir cinayet, iş kazası falan değil, Türkiye’nin gerçeği bu. Bunun hesabını kim verecekse versin. Böyle bir şey olabilir mi? 20 katın üzerine çıkan bir vinç için hiçbir önlem alınmıyor. Orası açık bir alan rüzgarı, fırtınası var.”

ÖLÜ SAYISININ ARTMASINI ÖNLEDİ

Olayda ölenlerin sayısının artabileceğini, ancak deneyimli operatör Osman Top’un vincin devrileceğini fark edip, yönünü değiştirdiğini öğrendiklerini anlatan Servet Gümüş, “Şimdiye kadar oradaki yüksek bloğun yapılması da büyük şans. Vincin devrildiği alanının yakınında yanılmıyorsam 24 dairelik bir apartman var. Binada oturan insanlar var. Vinç o apartmanın bulunduğu yöne doğru çalışma yaparken Osman Top devrileceğini fark etmiş. Vinci sol taraftaki boşluğa doğru çevirip aşağıdaki işçilere de, ‘Kaçın vinç devriliyor’ diye bağırmış. Eğer vinç binanın üzerine devrilse ölü sayısı artardı. Yıllardır bu işi yapıyordu, binayı kurtarırken işçileri de uyarmış” diye konuştu.

Olayda hayatını kaybeden ve otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırılan Osman Top’un, Zübeyde Hanım Mahallesi’ndeki Gültekinler Camii’nde ikindide kılınacak namazın ardından Örnekköy Mezarlığı’nda, demir ustası Şerafettin Esen’in Aliağa İlçesi Şehit Kemal Mahallesi’nde yine ikindide yapılacak cenaze töreninin ardından burada toprağa verileceği bildirildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here