İZMİR’deki Eşit Yaşam Derneği’nin Başkanı Nazik Işık 7 Haziran seçimlerini değerlendirdi. Seçimlere yüzde 86 katılım oranının çok önemli olduğunu belirten Işık, “Otoriter, tekçi, kuralsız, yasalara ve hatta Anayasa’ya uymayan, özgürlüklerden hazzetmeyen, kendisine sonsuz ama başkalarına sıfır saygıyla davranabilen, sürekli hakaret ve aşağılama ile konuşan, bağıran, azarlayan Cumhurbaşkanı’na ve onun yönetimine bir sınır çizdik. Bıkmıştık, kendimizi kötü hissediyorduk” dedi.

ERKEK DEMOKRASİSİ

Nazik Işık, toplumun özgüveninin şimdi daha yüksek olduğunu vurgulayarak, yeni meclisten yüzde 10 seçim barajını kaldırmasını beklediklerini söyledi. Işık, bu seçimin de erkek demokrasiyi gerçek demokrasiye çeviremediğini, eşit temsilde doğru, ciddi bir ilerleme olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Meclis’te kadınları temsil krizi sürüyor. Bugün eşit temsile sahip sadece üç il var. Ağrı, Batman ve Şırnak. Buna karşılık 38 ilde sıfır kadın vekil çıktı. Bırakınız yarı yarıya yani eşit temsili, görünürlüğün başlangıç noktası olan yüzde 33 bile kadınlara çok görüldü. Kadın vekil sayısı 184 bile olmadı. Kadınları temsil edecek erkekler cennetindeyiz. Bu seçimde 46 milyon civarında oy kullanıldı. Elimizde cinsiyet ayrımlı bir veri olmasa da, biliyoruz ki seçmenin en az yarısı kadın. 98 kadın vekile seçmek için lazım olan oy toplamı yaklaşık 8 milyon. O halde yaklaşık 15 milyon kadın seçmenin vekili erkek. Bu cennet sahtedir, kimseye hayır getirmez. Çünkü kadınların varlıkları, ihtiyaçları, bakış açıları, deneyimleri bir kez daha yok sayılmıştır.”

İZMİR DAHA DA VAHİM

Eşit Yaşam Derneği Başkanı Işık, İzmir’de bir önceki dönem yüzde 19.2 olan kadın milletvekili oranının, son seçimde yüzde 15.4’e gerilediğine dikkat çekerek, “İzmir’de temsil krizi daha da vahim. Çünkü ilerlemedik, geriledik. 24. dönemde beş kadın vekilimiz ve yüzde 19.2 olan kadın temsil oranımızla yüzde 14.2 olan Türkiye ortalamasının üstündeydik. Şimdi toplam 4 kadın vekille ve yüzde 15.4 oranında kadın temsiliyle yüzde 17.8 olan Türkiye ortalamasının altına düştük. Soruyoruz, ‘Kadın dostu kent’ olmakla öğünen İzmir’e bu yakışıyor mu? Sokaklarında özgürlük yelleri esen İzmir’i bu ayıptan kurtarmak şart” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here