İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Bayraklı, Bornova, Konak, Karabağlar ve Menemen’in mahalle ve sokaklarında 30 kilometre uzunluğunda yeni yağmur suyu hattı döşüyor

İZMİR’in önemli akslarında ve caddelerinde yağmur suyu problemini ortadan kaldıran İZSU Genel Müdürlüğü, mahalleler ve sokaklarda döşediği yağmur suyu kanalları ile vatandaşların sıkıntılarına son veriyor. Yağışlarda su birikintilerinin önüne geçmek için kentin pek çok noktasında 2004-2014 yılları arasında 220 kilometre uzunluğunda yağmur suyu kanalı döşeyen İZSU, çalışmalarına Bayraklı, Konak, Karabağlar, Bornova ve Menemen ilçelerinde devam ediyor. Konak’ta Güzelyalı, Göztepe, Mihtahpaşa ve Saygı, Bayraklı’da Osmangazi, Adalet ve Manavkuyu, Karabağlar’da Günaltay, Bozyaka, Cennetoğlu ve Osman Aksüer, Bornova’da Çamdibi Kazım Dirik Caddesi ve Karacaoğlan Mahallesi ile Menemen Ulukent mahallelerinde yağmur suyu kanalı inşaatı yapılıyor.

KONAK’TA HANGİ BÖLGELER VAR?
Konak Mithatpaşa Mahallesi Şehit Nihat Bey Caddesi ile 186 ve189 sokaklarda toplam 432 metre yağmur suyu kanalı yapılacak. İhale kapsamında Saygı Mahallesi Barış Caddesi’nde de 114 metre borulu sistem ve ızgaralı kanal yağmur suyu imalatı tamamlandı. Güzelyalı ve Göztepe mahallelerinde 3.5 kilometre uzunluğunda yağmur suyu kanalı ve 1.3 kilometre uzunluğunda atık su kanalı imalatı yapılacak. Yağmur sularını Poligon Deresi’ne aktarmak için de bir adet terfi merkezi yapılacak. Çalışmalar kapsamında pompa istasyonunun yapımı bitti, yağmur suyu hattı imalatlarına başlanacak.

BORNOVA’DA İKİ BÖLGE
Bornova Karacaoğlan Mahallesi 6172 ve 6167 sokaklarda 1 kilometre yağmursuyu kanalı imalatı başladı. Çalışmalar Temmuz ayında tamamlanacak. Bornova Çamdibi Kazım Dirik Mahallesi Sanayi Caddesi’nde 420 metre uzunluğunda atık su kanalı yenileme çalışmaları devam ediyor. 800 bin liralık yatırımla başlayan çalışmalar Eylül ayında tamamlanacak.

KARABAĞLAR’DA BEŞ MAHALLE
Karabağlar Sevgi Mahallesi’nde 4623, 4634, 4592, 4562 ve 4581 sokaklarda toplam 387 metre uzunluğunda borulu sistem yağmur suyu kanalı döşeme çalışmaları tamamlandı. Günaltay Mahallesi 4722 ve 4901 sokaklara 435 metre uzunluğunda yağmur suyu kanalı imalatları sürüyor. Bozyaka Mahallesi 5714 Sokak’a toplam 869 metre yağmur suyu kanalı yapılacak. Cennetoğlu ve Osman Aksüer mahalleleri, Yeşillik Caddesi, 5647, 5903 sokaklara toplam 198 metre uzunluğunda yağmur suyu kanalı imalatı işi kapsamında Cennetoğlu ve Osman Aksüer mahallerindeki çalışmalar tamamlandı.

MART 2016’DA TAMAMLANACAK
Bayraklı İlçesi’nde Osmangazi ve Manavkuyu mahallelerinin bazı sokakları ile Adalet Mahallesi Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi üzerinde bulunan Sağlık Ocağı önünde yağışlı günlerde yaşanan su baskınlarının önlenmesi amacıyla 6.8 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı, 3.4 kilometre uzunluğunda atık su hattı olmak üzere 10.2 kilometre uzunluğunda imalatı önümüzdeki günlerde başlıyor. Çalışmalar, 2016 yılının Mart ayında tamamlanacak.

ULUKENT’TE SIKINTIYA SON
Ulukent bölgesi muhtelif sokaklarında yağışlı günlerde yaşanan su baskınlarını önlenmesi amacıyla Ulukent ve Egekent-2 olarak iki kısım halinde çalışma yapılacak. Bu çalışmalar kapsamında 8.1 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı, 2.6 kilometre uzunluğunda atık su hattı imalatı gerçekleştirilecek. 4 milyon 100 bin liraya mal olacak çalışmalar, 2016 yılı Ocak ayında tamamlanacak. Gerçekleştirilen ihaleler kapsamında 22 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı ve 8 kilometre uzunluğunda kanal hattı döşenecek ve İZSU, 6 milyon liralık yatırım yapmış olacak.

YENİ YATIRIMLAR GELİYOR
İZSU Genel Müdürlüğü, yeni ihaleler kapsamında Çiğli, Bayraklı, Bayındır, Karabağlar, Torbalı, Menderes, Karşıyaka ve Aliağa ilçelerinde 30 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı, 112.5 kilometre uzunluğunda da kanal hattı döşeyecek. Bu yatırımlar arasında Gümüldür bölgesinin evsel atıklarını Özdere Atık Su Arıtma Tesisi’ne iletecek iletim hattı ve kanal yatırımları ile Bayındır Arıkbaşı, Çırpı, Hasköy ve Havuzbaşı mahallelerinin atık sularını Hasköy Atık Su Arıtma Tesisi’ne iletecek iletim hattı ile Ayrancılar bölgesindeki 71 kilometrelik atık su hattı önemli yer tutuyor.

EVSEL ATIKLAR ARITMAYA
Karayolları’ndan beklenen izin nedeniyle geciken Gümüldür Bölgesi atık sularının Özdere Atık Su Arıtma Tesisi’ne iletilmesi projesinde İZSU ihale çalışmalarına başladı. Bu ihale kapsamında 7.1 kilometre uzunluğunda atık su iletim hattı ile 2 adet terfi merkezi imalatı yapılacak. Ayrıca atık su şebekesinin bulunmadığı İnönü Mahallesi Hakkı Efendi Caddesi, Barış Caddesi, Kamil Eser Caddesi ve 6159 sokakta 1.4 kilometre atık su şebeke imalatları ile yağmur suyu sorunlarının yaşandığı Atatürk Mahallesi Sahil Caddesi, Lebedos Caddesi, 6303 sokak, 6307 sokak ve Fevzi Çakmak Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, 6219 sokak ve 6209 sokakta 2.6 kilometre yağmursuyu kanalı imalatları yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here