İzmir Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Borsa söyleşileri programına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İzmir hafif sanayinin, katma değeri yüksek ürünler üreten bir merkez olabilir” dedi.

Umut KARAKOYUN  / CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Borsa söyleşileri etkinliğine onur konuğu olarak katıldı. İş dünyasının önde gelen isimlerine projenin detaylarını anlatan Kılıçdaroğlu, Merkez Türkiye’nin İzmir’e katkılarını da aktardı. Balçova Kaya Termal Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu; “İzmir bizim dünyamızda entelektüel, katma değeri yüksek ürünler üreten, ağır sanayinin merkezi değil hafif sanayinin merkezi olmak zorunda. İzmir’i ağır sanayi kenti yapmak aklımın ucundan geçmez. Cep telefonları üretim yeri, sağlık turizm alanı, turizm merkezi olabilir. İzmir ticaret merkezi, fuarlar merkezi olmalıdır. İzmir, pek çok avantajı bir arada barındırıyor. İzmir’in çevresine, doğasına dikkat etmek, tarihi zenginliklerine önem vermek zorundayız. İzmir’in iklimi sağlık merkezi olabilmesi için uygundur. Kuzey Avrupa’dan yaşlı nüfus kente gelebilir. İzmir ile ilgili CHP’nin ayrı proje üretmesi gerekir mi? Gerekir. İzmir’in denizi var. Hinterlandı geniş. Denizli, Afyon, Balıkesir bu şehir olmazsa olmaz. Sinema sanayi neden İzmir’de kurulmasın? Bu yapılabilir. İzmir aynı zamanda eğitim yani üniversiteler merkezi. Bu şehrin üniversitelerinin bilim üretmesi, teknoparklar kurması lazım” dedi.

SİYASET ONURLU GÖREV
Eğer çalışırsanız siyaset onurlu görevdir, diyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu; “Siyasette kişisel beklentiler değil toplumsal beklentiler vardır. Toplumu huzur içinde yaşatmak siyasetçinin görevidir. 7 Haziran’da seçim var. O zamana kadar çalışıyorum. Yorulmak yok. CHP olarak sanki iş dünyası ile aramızda bir mesafe varmış gibi bir algının olduğunu biliyoruz. Bu seçimlere hazırlanırken Türkiye’nin gerçeklerinden yola çıktık. Türkiye’nin üstünlükleri nelerdir, nasıl avantaja dönüştürebiliriz. İçinde bulunduğu girdaptan nasıl çıkartabiliriz diye düşündük. Seçim iki aşamalı gidiyor. Var olan sorunlar ve çözümlerini masaya yatırırken geleceğe yönelik beklentiler nelerdir bunu önümüze koyduk. Siz ülkeyi yönetmeye talipseniz çalışma yapmak zorundasınız. Seçim bildirgemiz genel olarak kısa vadeli çözümleri içerirken arasında uzun vadeli çalışmalar da var. Merkez Türkiye Projesi ise uzun vadeli bir projedir. Tarımı daha iyi noktaya taşımamız gerekiyor. Tarımda neden Hollanda gibi olamıyoruz? Gücümüzü neden harekete geçiremiyoruz? Türkiye tarım konusuna gerekli önemi vermiyor. Biz, Dünya’yı besleyen bir ülke olabiliriz. Lisanslı depoculuk, ürün çeşitliliği konusunda kaliteli işler yapabiliriz. Dünya’da fındıkta bir numarayız ama borsasını Karadeniz’de kuramadık. Fiyatını biz belirlemiyoruz. Çiftçilerimizin alın terini kusura bakmayın ama başkalarına peşkeş çektiriyoruz. Biz yaptığımızın karşılığını alamıyoruz” vurgusu yaptı.

Parti, Merkez Türkiye Projesi için karşıt görüşteki kişilerden de görüş aldı. Kılıçdaroğlu; “Genç nüfus istediğimiz verimi vermiyor. Biz bu konuda da yeterli oranda yararlanamıyoruz. Yine biz coğrafi konumumuzu kullanamıyoruz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü yoksa iş adamını bu ülkeye getiremezsiniz. Türkiye üretirse güçlü olur” açıklamasını yaptı. ” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here