İhracat stratejilerini belirlemek için başlatılan ‘TİMAKADEMİ2023’ projesinin şehirler turu İzmir ile devam etti. Toplantıda iş dünyasının güçlü isimleri İzmir’İn ihracatı için rota çizdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), “2023 yılında, 500 milyar dolar ihracat” hedefine ulaşma noktasında, firmaların strateji, vizyon ve hedeflerini kurgulamaları amacıyla ‘TİMAKADEMİ2023’ Projesi’ni hayata geçirdi. İstanbul’un ardından 10 Anadolu kentinde ihracatçılara yol göstermeye devam eden projede son durak İzmir oldu. TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, İzmir’de gerçekleşen İnovasyon Haftası’nda 2 günde ziyaretçi sayısının 8 bini aştığını, 400’ün üzerinde girişimcinin buluştuğunu vurgulayarak İzmirli firmalardan büyük bir atılım beklediklerini ifade etti. EİB Koordinatör Başkanı M. Sabri Ünlütürk ise 500 milyar dolar hedefine Ege Bölgesi olarak 100, İzmir olarak 50 milyar dolar katkı yapmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

PAZAR ÇEŞİTLENMELİ
‘2023 İhracat Stratejisinde İzmir Değerlendirilmesi’ oturumunda konuşan Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Dr. Halil Bader Arslan, “İhracatta 7-8 aydır gerileme var. Türkiye için ihracat büyümenin motoru, bu yüzden ihracatımızı önemli oranda artırmamız gerekiyor. İzmir’de 2004’te 3 bin 600 olan ihracatçı sayısı 2014’te 4 bin 528’e ulaştı. Bu çok iyi bir artış değil. 2004-2014 döneminde yıllık ortalama olarak İzmir ihracatının yüzde 84’ü aynı firma, aynı mal ve aynı ülke. Pazar çeşitlendirmede yüzde 11 olan oranının yüzde 20’ye yaklaşması İzmir’i uçuracak olan şeylerden biri” diye konuştu.

HEDEF GERÇEKÇİ DEĞİL
“Türkiye’nin uzun vadeli ihracat politikasının oldukça eksik tarafları var” diyen HSBC Türkiye Küresel Piyasalar Satış Direktörü Fatih Keresteci de, “500 milyar dolar ihracat, hedef değil vizyondur. Gerçekçi olduğuna inanmıyorum ama bu ulaşılmayacak anlamına gelmiyor” diye konuştu. KOBİ’lerin hem İzmir hem Türkiye ihracatında önemli bir yeri olduğunu vurgulayan DHL Express Türkiye Satış Direktörü Boğaç Özsan, “KOBİ’lerin dış ticarette sürekli bir artış eğilimi var. Yeni pazarlara açılırken gümrük mevzuatlarını iyi bilmek gerekli. 7 bin 500 euroya kadar değeri olan ve 150 kilograma kadar gönderileri çok basit bir şekilde mikro ihracat yöntemiyle ihracat yapma imkanı var” dedi.

HAVADA İK DEVRİMİ
Toplantının son bölümünde Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, bir başarı hikayesi olarak Pegasus’un markalaşma sürecini anlattı. Sabancı, “Bizim için 4 unsur çok önemli; düşük fiyat, zamanında kalkma, yeni uçaklar, seyahati kişiselleştirmek. En büyük kaldıraç nerede? Bilançoda değil. İnsan kaynaklarında. İnsan kaynakları inovasyonu havacılıkta devrim yarattı. Başarı için paylaşmak lazım. Onların omuzlarından dünyaya bakıyorum. Bilgiyi paylaşmadığınız kişiden sorumluluk bekleyemezsiniz. Bilgiyi alan kişi ise sorumluluk almaktan kaçamaz. Maddi başarıyı da paylaşıyoruz. Dünyanın en iyi girişimcisiyim. Hep beraber iz bırakmak önemli” dedi.

Dijitalleşme endeksini yüzde 75’e çıkaracağız
Vodafone Türkiye Kurumsal Pazarlama Direktörü Ebru Özgüç de, inovasyonun teknolojiyi iyi kullanmaktan geçtiğini söyledi. Özgüç, “Türkiye’de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla geliştirdiğimiz Yarına Hazırım Platformu’nu www.yarinahazirim.com adresi üzerinden hizmete açtık. Türkiye’de işletmelerin dijitalleşme endeksini yüzde 48’den yüzde 52’ye çıkardık. Hedefimiz, Türkiye’nin dijitalleşme endeksini yüzde 75’e çıkarmak. İzmir’deki şirketlerin dijitalleşme endeksi ise yüzde 52 olarak çıktı” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here