İzmir mitinginde on binlere seslenen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Ben çocuğumu arayıp paraları sıfırla demeyeceğim. Benim bakanlarım kimsinin önüne yatmayacak” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluİzmir mitinginde on binlere hitap etti. Tüm gün farklı kentlerde miting yapan Kılıçdaroğlu, günü İzmir mitingiyle sonlandırdı. 2 saat gecikmeyle İzmir’e gelen CHP lideri, sahneye ‘Başbakan Kemal’ tezahüratları arasında çıktı. AKP Hükümeti’ni protesto eden kalabalık ‘Hırsız Tayyip’ sloganları attı. Miting alanında yer, gök ve deniz bayraklarla donatıldı. Körfezde miting için bekletilen vapurların üzerine ‘iktidara yelken açtık dalga dalga geliyoruz’ ve ‘İzmir sizlerle diz çökmez’ yazılı dev pankartlar asıldı.

DEMOKRASİ SÖZÜ VERDİ
Kılıçdaroğlu, mitinge planlanan saatte gelmemesinin nedenini açıkladı. Konuşmasına başlarken İzmir’e övgü dolu sözler sarf eden CHP Lideri, seçim vaatlerini İzmir’de bir kez daha yineleyerek hükümete meydan okudu. Kemal Kılıçdaroğlu; “Bugün Çankırı’ya sözüm vardı, Karadeniz’e sözüm vardı oraya gittim hiçbir toplantıyı iptal etmedim. Şimdi karşınızdayım. Gecikmenin nedeni helikopterin uçmamasıydı. Söz verdiğim yerlere araçla gittim. İzmir’in hoş görüsüne güveniyorum. Tüm Türkiye’ye sözüm var Türkiye’yi bu baskıcı rejimden kurtaracağım. Türkiye’ye 1. sınıf demokrasiyi getireceğim. Madem ki Avrupa Birliği’nin tam üyesi olmak kadın erkek eşitliği istiyoruz, madem ki darbe hukukunu sıfırlamak istiyoruz, size söz bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getirteceğim. Sokaktaki baskıları, iş dünyası üzerindeki baskıları biliyorum. İş dünyasına sesleniyorum. Toplantılarda size söyleniyorlar.Kılıçdaroğlu’na tepkili davranın diye. İş dünyasına beni şikayet ediyorlar. Asgari ücret CHP iktidarında 1500 lira olacak. Kılıçdaroğlu sözü! Davutoğlu Erdoğan için çalışır Kılıçdaroğlu halk için çalışır. Esnaf için çalışır, yoksul için sanayici için çalışır” dedi.
ZOR SINAVLARDAN GEÇTİM
İş dünyasına da seslenen Kemal Kılıçdaroğlu; “Saygıdeğer iş dünyasının insanları siz değer ürettiğiniz sürece kimse önünüze çıkamayacak. Tek istediğimiz siz istihdam yaratın. Kimse yoksul kalmasın. Ayrıca madem ki ben bu ülkeye 1. sınıf demokrasi için söz verdim bir güvence daha veriyorum. Bizim politikamızı beğenmezsen özgürce konuşabileceksin. Senin kapına ertesi gün müfettiş ordusu göndermeyeceğim. Emekliye Ramazan ve Kurban bayramında bir buçuk ikramiye dedik. Taşeron işçilik kaldırılacak dedik. Bize vaatlerimiz için kaynağı nereden bulacaksınız diyorlar. Siz hiç merak etmeyin 8 Haziran’ı bekleyin size nasıl yapılacağını santim santim öğreteceğim. Onlara bir de devlet nasıl yönetilir kursunu açacağım. Sevgili İzmirli’ler ben sizden birisiyim sizler nasıl yaşıyorsanız ben de öyle yaşıyorum. 7 çocuklu bir aileden geliyorum. Ablam ve annem okuma yazma bilmez. Diğer kardeşlerimin kimse ne yaptığını bilmez. ben üniversite bitiren tek kardeşim. Devletin en zor sınavlarını geçtim. Bütçe nasıl yapılır. iyi bilirim. dayım, amcam kimse köşeyi dönmedi. Ben de sizin gibi yaşıyorum. Ben de sizin gibi yaşamak istiyorum. rahmetli babamın vasiyeti vardır. Sen doğru dur eğri belasını bulur kul hakkı yemeyeceksin, yedirmeyeceksin vatandaşın hakkına sahip çıkacaksın” ifadelerini kullandı.

Refah tabana yayılacak
Konuşmasının devamında ilk defa oy kullanacak olan gençlere de çağrıda bulundu CHP lideri gençlerden oy isterken işsizlik ve yoksulluk üzerinden AKP Hükümeti’ni hedef eleştirdi: “Benim bakanlarım birilerinin önüne yatmayacak, benim bakanlarımın çocuklarının yatak odalarında boy boy para kasaları olmayacak. Her kurşun hesabını millete vereceğim bu benim vicdan borcumdur. Refahı tabana yayacak herkes kalkınmadan nasibini alacak. Emekli kardeşlerime sesleniyorum senin hakkını fabrikalarda kent meydanlarında TBMM kürsüsünde kim savunuyor. Elini Vicdanına koy. Yeter deyin bıktık deyin 13 yıldır yönetiyorlar. Emekli kardeşim Saray’a gelince para var, Suriyeli kardeşlerimize para var emekçiye gelince para yok. Kusura bakma o zamana benden sana oy yok diyeceksin! Asgari ücretli kardeşim 1 buçuk milyon kardeşim bana gelince yok diyorsun benden de sana oy yok diyeceksin.

GENÇLERE SESLENDİ
Gençler, ilk kez oy kullanacak gençler size sesleniyorum. Anneniz yoksulsa durumu ona sorun. Gençlerin hakkını sonuna kadar savunduk. 2 milyon 200 kişiye istihdam yaratıyoruz. Bunlar bizi genç işsizlikte dünya şampiyonu yaptılar. En pahalı mazotu satmakta da lider ülke. Sizin için gençler çok güzel projelerimiz var. Çalışacaksınız, üreteceksiniz . YÖK’ü kaldıracağım. Darbe hukukunun kalbi olan YÖK’ü kaldıracağım. Sadece onu değil 2. öğretimde alınan harçları da kaldıracağım. Size 13 yılda çözülemeyen bir sorunu bir yılda çözmeye söz veriyorum: Türkiye’de yurt sorunu kalmayacak. Madem ben sizin gibi yaşayacağım sosyal yardımları neden keseyim. Kesmeyeceğim en az 23 katına çıkaracağım.”

Dört yıllık yetki istiyorum
AKP’nin dini kullanarak yaptığı israfı meşrulaştırdığını savunan Kılıçdaroğlu; “Hiçkimsenin yoksulum deme hakkı da kalmayacak. Dört yıllık yetki istiyorum sizden. Şimdi Mağdur edebiyatı yapıyorlar. Biz mağdur olduk diyorlar. Size çerez parası dediğiniz Mercedesler alındı, altınıza altın kaplama klozetler yapıldı. Asıl mağdur vatandaş. Utanmıyor musunuz? Medya üzerine baskı kurulduğunu biliyorum. Merkez Türkiye projesiyle bu Dünya’ya bu ülkeye huzuru barışı getireceğim Bunu sağlayacağım söz veriyorum. Suriye’de neler yaptıklarını bu dünya gördü. Müslümanı müslümana kırdırıyorlar. Ellerine silah veriyorlar. Türkiye’nin yaşadığı en ciddi sorunlardan biri israftır. İsraf sizin paranızla yapılıyor. Kendi israfınızı da meşrulaştırmak için dini kullanıyorsunuz. Ve Papa’yı örnek gösteriyorsunuz. Daha sonra Papa açıklama yaptı, uçağım yok israfı sevmem diyor. Eğer israf konusunda örnek göstereceksen neden sevgili Peygamberimizi örnek göstermiyorsunuz. Onlar saltanatın ne olduğunu çok iyi biliyorlar” dedi. Umut KARAKOYUN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here